Point of Order — Clause 2 — Meaning of "charitable purpose" — 25 Oct 2006 at 15:45

I beg to move amendment No. 123, in page 2, line 10, after 'religion', insert 'or belief'.

The House divided: Ayes 59, Noes 444.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con158 0080.6%
DUP5 0055.6%
Independent0 1050.0%
Lab278 (+2 tell) 4 (+1 tell)081.0%
LDem0 52 (+1 tell)084.1%
PC0 2066.7%
SDLP2 0066.7%
UUP1 00100.0%
Total:444 59080.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Ian AustinDudley NorthLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Norman BakerLewesLDemaye
Tony BaldryBanburyConno
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
Celia BarlowHoveLab (minister)absent
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)tellno
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentabsent
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)tellaye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)tellaye
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConno
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabno
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLabno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)tellno
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLabno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstConno
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
John RedwoodWokinghamConno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Ian StewartEcclesLabno
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthConabsent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Lababsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Steve WebbNorthavonLDemabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLababsent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLabno
Iain WrightHartlepoolLabno
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)absent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive