Orders of the Day — Fraud (Trials without a Jury) Bill — Second Reading — 29 Nov 2006 at 18:03

The majority Ayes agreed to the second reading of the Fraud (Trials without a Jury) Bill, which then went on to the committee stage.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 155 (+2 tell)080.1%
DUP5 0055.6%
Independent0 1050.0%
Lab284 (+2 tell) 11084.4%
LDem0 52082.5%
Total:289 219082.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabaye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabaye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLabaye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)tellaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLabaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLabaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLabaye
Iain WrightHartlepoolLabaye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDemno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)tellno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)tellno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDemno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Tony BaldryBanburyConabsent
Celia BarlowHoveLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLababsent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
John GreenwayRyedaleConabsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)absent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Bob NeillBromley and ChislehurstConabsent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive