Point of Order — Contraception and Abortion (Parental Information) — 14 Mar 2007 at 12:42

The majority Noes rejected a putative Bill which would have required practitioners providing contraception or abortion services to a child under the age of 16 to inform his or her parent or guardian; and for connected purposes.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con9 68 (+1 tell)039.8%
DUP0 8088.9%
Independent1 0050.0%
Independent Labour1 00100.0%
Lab123 (+1 tell) 5 (+1 tell)036.9%
LDem30 (+1 tell) 3054.0%
PC1 0033.3%
SDLP0 1033.3%
SNP4 1083.3%
UUP0 10100.0%
Total:169 87040.9%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)tellaye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Nadine DorriesMid BedfordshireConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterConabsent
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)absent
Michael JackFyldeCon (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConabsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstConabsent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourno
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)tellaye
David DrewStroudLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabtellno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLab (minister)absent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Celia BarlowHoveLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLababsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
David CairnsInverclydeLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLab (minister)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Martin LintonBatterseaLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLababsent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shahid MalikDewsburyLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Gillian MerronLincolnLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Chris MoleIpswichLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLab (minister)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)absent
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
Martin SalterReading WestLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)absent
John SpellarWarleyLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)absent
Neil TurnerWiganLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Kitty UssherBurnleyLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDemabsent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive