Opposition Day — [15th Allotted Day] — Access to NHS Services — 3 Jul 2007 at 19:20

I beg to move,

That this House reaffirms its commitment to equitable access to high-quality NHS care, based on need not ability to pay; regards local access to NHS services as an important aspect of quality of care; urges the development of practice-based commissioning to incentivise primary care access and the integration of GP services, out-of-hours care, urgent care and NHS Direct services; calls on the Government to publish its review of walk-in centres and patient access survey results; notes the continuing threat to community hospitals, local accident and emergency and maternity services; calls for the preparation of evidence-based service models which seek to maintain local access to accident and emergency services, and to maintain community-based treatment and diagnosis and maternal choice; and further calls on the Government to ensure the fair allocation of resources, relative to burden of disease, to secure equitable access to NHS services.

I beg to move, To leave out from "House" to end and add:

"supports the Government's trebling of investment in the NHS by 2008 and welcomes the recent confirmation of an extra £8 billion for 2007-08; congratulates the staff and the medical professions for their hard work and commitment in helping progress towards this Government's historic maximum 18 week wait from GP referral to treatment; welcomes the extra choice available to patients with new services more convenient for their lives including around 90 NHS walk-in centres and the £750 million programme for developing community facilities providing care closer to home; recognises the achievement of the NHS in delivering a wide range of quality personal services convenient for patients including NHS Direct, 23 new independent sector treatment centres increasing choice; further welcomes the 280,000 extra staff working for the NHS since 1997 including 80,000 more nurses and 35,000 more doctors; further welcomes the fact that over 85 per cent. of all GP practices have used Choose and Book to refer their patients to hospital and that over three million Choose and Book appointments have been made so far, allowing patients to choose appointments that are at convenient times to fit in with their lives; and recognises the need to ensure that the views of NHS staff and patients are paramount and that Government must engage fully in a dialogue with them about the future of the NHS.".

Question put, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 193, Noes 292.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 147 (+2 tell)076.4%
DUP0 2022.2%
Independent1 10100.0%
Lab291 (+2 tell) 0083.5%
LDem0 40063.5%
PC0 30100.0%
Total:292 193078.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Norman BakerLewesLDemaye
Tony BaldryBanburyConaye
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)no
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Tim BoswellDaventryConaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestConaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLababsent
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLababsent
David CairnsInverclydeLab (minister)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)tellaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDemaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
John GroganSelbyLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworthLab (minister)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Keith HillStreathamLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)tellno
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)tellaye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConabsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Eric MartlewCarlisleLab (minister)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLababsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
John RedwoodWokinghamConaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Ian StewartEcclesLababsent
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonConabsent
Robert SymsPooleConaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
David TredinnickBosworthConabsent
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightConabsent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetConaye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Steve WebbNorthavonLDemabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive