Orders of the Day — Statistics and Registration Service Bill — 18 Jul 2007 at 15:00

I beg to move,

That this House insists on its disagreement with the Lords in their Amendments Nos. 12, 13, 15, 20, 67 to 70 and 72, does not insist on its Amendments 15B and 15C, but proposes the following amendments to the words restored to the Bill by disagreement with Lords Amendment No. 15: (a), (b) and (c).

Question put:-

The House divided: Ayes 303, Noes 190.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 146 (+2 tell)075.5%
DUP0 2022.2%
Independent0 20100.0%
Lab302 (+2 tell) 0086.6%
LDem0 35055.6%
PC0 2066.7%
SDLP1 0033.3%
SNP0 3050.0%
Total:303 190078.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)tellno
Tim BoswellDaventryConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleConno
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Andrew TurnerIsle of WightConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
David WilshireSpelthorneCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Con (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLabaye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
David ChaytorBury NorthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLab (minister)aye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLabaye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)tellaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Jim DevineLivingstonLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLabaye
David HeyesAshton-under-LyneLabaye
Keith HillStreathamLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Ian McCartneyMakerfieldLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLabaye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLab (minister)aye
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)aye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)tellaye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Colin BurgonElmetLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLab (minister)absent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLababsent
John SpellarWarleyLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDemabsent
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDemabsent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive