Political Parties Funding — Reform rejected — 4 Dec 2007 at 18:48

The majority voted against the motion:[1]

  • This House
  • notes with concern the corrosion of public trust in democracy following the recent succession of scandals over the funding of the governing political party;
  • regrets that a comprehensive package of proposals to reform electoral law was not achieved by the inter-party talks owing to the refusal of the Secretary of State for Justice and the Labour representative, Mr Peter Watt, to accept a comprehensive cap on donations;
  • observes the unhealthy increase in back-door state funding through the £6 million of funds allocated to special advisers and the funding of over 3,000 press and communications officers across Whitehall and its quangos;
  • asserts that the Communications Allowance[2][3] is an unhealthy extension of taxpayer funding for party propaganda that advantages the governing party; and
  • calls for a comprehensive package of reforms to restore public trust and to support a vibrant local democracy and voluntary activism, which must include an across-the-board cap and annually a genuine individual choice for union members on whether they wish to donate to their favoured political party.

An alternative motion was passed in by the next vote.[4]

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 150 (+2 tell)078.4%
DUP0 3033.3%
Independent1 0025.0%
Lab297 (+2 tell) 0084.9%
LDem42 1068.3%
PC0 1033.3%
SDLP1 0033.3%
SNP0 5083.3%
Total:341 160079.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)tellaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Con (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TurnerIsle of WightConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)tellaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Michael JackFyldeCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConabsent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)tellno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)absent
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
John HeppellNottingham EastLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)absent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
John MannBassetlawLab (minister)absent
David MarshallGlasgow EastLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
Alan MealeMansfieldLababsent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
John ReidAirdrie and ShottsLababsent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)absent
Ian StewartEcclesLab (minister)absent
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)absent
Kitty UssherBurnleyLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDemno
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDemabsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive