The majority of MPs voted against adding a new paragraph to the Human Fertilisation and Embryology Bill[1] which would have said:[2]
-
If tests of a foetus reveal that there is a substantial risk that if the child were born it would suffer from such physical or mental abnormalities as to be seriously handicapped, a registered medical practitioner or a suitably qualified health professional expeditiously shall provide the pregnant woman with
-
current, scientific information in a written form concerning the life expectancy of, the expected intellectual and functional development of, and the treatment options for a foetus diagnosed with, or a child born with, the physical or mental abnormalities identified as a risk by those tests.
-
contact details for, where available, supportive service providers, including telephone help lines specific to the physical or mental abnormalities identified as a risk by those tests, and
-
the offer of a suitable opportunity to receive relevant counselling and such other information as they deem proper.
Had this vote been won, it would have been illegal for a termination of pregnancy to take place without the information and offer been provided.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | tellaye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | no |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | absent |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | absent |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | absent |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | absent |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Philip Davies | Shipley | Con | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | absent |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | absent |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | absent |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | absent |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | absent |
John Greenway | Ryedale | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | absent |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | absent |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | tellaye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | tellno |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | tellno |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | absent |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | absent |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | absent |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | absent |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | absent |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | absent |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | absent |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | absent |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | absent |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | absent |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | absent |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | absent |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | absent |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | absent |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | absent |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | absent |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | absent |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | absent |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
David Marshall | Glasgow East | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | absent |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | absent |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | absent |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | absent |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | absent |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | absent |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | absent |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | absent |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | absent |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | absent |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | absent |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | absent |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | absent |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | absent |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | aye |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow North East | whilst Speaker (front bench) | absent |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |