The majority of MPs voted against the motion:[1]
-
This House
-
recognises growing public concern on expenses and allowances for hon. Members and Members of the European Parliament (MEPs);
-
believes that the minimum requirements for tackling the problem include regular reporting and appropriate auditing of the use of expenses and allowances, the publication of claims made, broken down by type, in relation to each allowance and claimable expense, the publication of the names and salary bands of all relatives employed by hon. Members and the abolition of the so-called John Lewis list;
-
further believes that UK MEPs should abide by the same rules and practices as hon. Members, with particular regard to the repayment of surpluses, published annual statements verified by independent accountants and overseen by a compliance officer, the publication of the names and salary bands of any relative employed and regular reporting of expenses and allowances; and
-
resolves that, notwithstanding its decision of 3rd July,[2] hon. Members should no longer be able to claim reimbursement for furniture and household goods with effect from 1st April 2009.
This was substituted with the alternative motion:[3]
-
This House
-
believes that all British Members of the European Parliament (MEPs) should follow all the open and transparent procedures voluntarily adopted by Labour MEPs;
-
further to debate in the House on 3rd July on the control and audit of the public money spent by hon. Members carrying out their duties, further believes that there should be a re-writing of the Green book by the Advisory Panel on Members' Allowances, augmented by two independent external appointees;
-
further believes that the Panel should keep the Green Book under review and advise on any further modifications, including in relation to reimbursement of reasonable costs of a second residence, to include abolition of the so-called John Lewis list; and
-
further believes that an external financial audit by the National Audit Office, covering all the allowances in the Green Book, should include the rules and guidance on what is and what is not acceptable under the rules, the management controls and processes used by the Department of Resources to ensure compliance with the rules, and the checks and testing of the controls to ensure that they are adequate and effective.
which passed without a further vote.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | whilst Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | tellaye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | tellaye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | absent |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | absent |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | tellno |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | tellno |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | both |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | absent |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | absent |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | absent |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | absent |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | absent |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | absent |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | absent |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | absent |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | absent |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | absent |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | absent |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | absent |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | absent |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | absent |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | absent |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | absent |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | absent |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | absent |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | absent |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | absent |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | absent |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | absent |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | absent |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow North East | whilst Speaker (front bench) | absent |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | both |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |