Opposition Day — [20th Allotted Day] — Post Office Card Account — 10 Nov 2008 at 21:49

I beg to move,

That this House notes with concern the fact that the Department for Work and Pensions has written to Post Office card account holders informing them that the Post Office card account contract ends in 2010; further notes that Post Office card account holders, many of whom have made a conscious decision to support the Post Office by retaining their card account, are being instructed to take out bank accounts in order to receive benefits beyond 2010; expresses its dismay at the fact that the letter does not mention the fact that a replacement for the current card account is currently out to tender, or make any mention of other Post Office products or services; believes that this is a deliberate attempt to encourage people to switch payment to direct debit and remove the role of the Post Office; further notes the additional damage inflicted on the Post Office by the Driver and Vehicle Licensing Agency, which is currently sending out licence renewal reminders as part of a communications campaign which makes no mention of the Post Office; calls on Ministers in the Department for Business, Enterprise and Regulatory Reform to encourage Ministers in the Department for Work and Pensions to consider the impact on communities across the country if the Post Office card account is not renewed; and encourages all Government departments to make their services available through post offices in order to ensure that they have a viable future.

I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:

"notes the importance of the services offered by the Post Office to local communities; further notes that the Government has worked with the Post Office to make available services such as its own banking and financial services and access to high street banks' basic accounts; further notes that the Post Office is now the largest provider of foreign exchange in the UK and amongst the largest suppliers of travel insurance, car insurance and telephone services; further notes the potential for future ID management business for the Post Office for passports, driving licences and ID cards; welcomes the commitment of the Government to provide £1.7 billion of support up to 2011 to maintain a national post office network and access to Post Office products, in contrast to no subsidy before 1997; further notes the importance of the Post Office card account in helping people to access basic banking services; welcomes the decision to offer this type of product beyond 2010; further notes that this product is currently out to tender; and believes that people should be aware of the Post Office card account product alongside other methods of payment.".

Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:-

The House divided: Ayes 240, Noes 278.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 163084.5%
Independent0 3060.0%
Lab277 (+2 tell) 7182.0%
LDem0 57 (+2 tell)093.7%
PC0 30100.0%
SNP0 5071.4%
UKIP0 10100.0%
Total:277 239183.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyConaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLabno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)tellno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLabno
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst UKIP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Betty WilliamsConwyLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Howard StoateDartfordLab (minister)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLabno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonConaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLabno
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabno
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Michael HowardFolkestone and HytheConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
John MasonGlasgow EastSNPaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLababsent
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLabno
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Douglas CarswellHarwichConaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
David CairnsInverclydeLababsent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLab (minister)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Ian McCartneyMakerfieldLabno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Alan MealeMansfieldLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)absent
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Peter HainNeathLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLabno
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)both
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)absent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLabno
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)tellaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Elliot MorleyScunthorpeLabno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLabno
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Philip DaviesShipleyConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Fiona MactaggartSloughLabno
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)tellaye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLab (minister)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)tellno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive