The majority of MPs voted against the motion:[1]
-
This House
-
welcomes the provisions of the Sustainable Communities Act 2007 requiring the publication of local spending reports;
-
believes that people have a right to know how their money is spent by public bodies;
-
especially welcomes the assurances given by the then Minister for Local Government, the hon. Member for Oldham East and Saddleworth, that the local spending reports would include all public agencies;
-
further welcomes the Minister's assurance that the purpose was to achieve a report that identified how much would be spent in each area by the authorities;
-
is therefore very concerned by the limited information available in the local spending reports produced by the Department for Communities and Local Government;
-
believes them to be a contravention of the expressed assurances of the Minister; and
-
calls for proper local spending reports to be published, which will give effect to those assurances.
In its place, an alternative motion was proposed:[2]
-
This House
-
recognises the role of strong, accountable local government in delivering high quality local services and entitlements to services whilst ensuring value for money;
-
welcomes Government investment, through local councils, in providing real help now to families;
-
reiterates the importance of providing information about local spending and service quality to ensuring effective scrutiny and value for money;
-
further welcomes the passage of the Sustainable Communities Act 2007 and the Government's commitment to work with the Selector on its implementation, and believes that the first local spending reports published in April 2009 marked an important initial step in making local public spending more transparent;
-
further welcomes responses to the consultation confirming the desire to see more data published; welcomes the Government's intention to extend local spending reports to cover all local public spending which can be readily provided in this format at reasonable cost;
-
further welcomes the Government's proposals to extend local authorities' scrutiny of all local public service spending in their area;
-
further welcomes the Total Place pilots mapping in detail all public spending in key services in 13 areas;
-
further welcomes Sir Tim Berners-Lee's work advising Government on how best to make non-personal public data as widely available as possible;
-
believes that these developments will enhance the Government's ability to provide local spending information in the most effective manner; and
-
asks Ministers to report back to the House before the end of December 2009 on the next stages in developing local spending reports.
which passed without a further vote.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | tellaye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | tellaye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Deputy Speaker | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | aye |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Independent Labour | absent |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | whilst Lab (front bench) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | no |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | tellno |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | tellno |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | absent |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | absent |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | absent |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | absent |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | absent |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | absent |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | absent |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | absent |
Anne McGuire | Stirling | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | absent |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | absent |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | absent |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | absent |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | absent |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | absent |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | absent |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | absent |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | absent |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | absent |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | absent |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | absent |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | absent |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | absent |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | absent |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | absent |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | absent |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
George Galloway | Bethnal Green and Bow | Respect | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | absent |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | absent |
John Mason | Glasgow East | SNP (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | whilst Speaker (front bench) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |