Constitutional Reform and Governance Bill — Should apply to GCHQ — rejected — 3 Nov 2009 at 18:45

The Majority of MPs voted against giving the new Civil Service Commission jurisdiction over civil servants employed in GCHQ.

They did this by voting against a proposed deletion of the third line in the list to Chapter 1 where it outlines the powers to manage the civil service, which says:[1]

This Chapter does not apply to the following parts of the civil service of the State

  • the Secret Intelligence Service;
  • the Security Service;
  • the Government Communications Headquarters;
  • the Northern Ireland Civil Service;
  • the Northern Ireland Court Service.

The debate was brought because in the original versions of the Bill in 2004 the Government had agreed that GCHQ civil servants would be treated under the same system of accountability.[2]

In the debate Conservative and Liberal Democrat MPs pointed out that by not ensuring Chapter One of the Constitutional Reform and Governance Bill applied to GCHQ the appointments to GCHQ would not, by law, have to be made on merit. It was suggested[3] that this left a loophole open enabling political appointments to GCHQ to be made.

The Conservatives abstained from this vote. Conservative MP Oliver Heald has said: "Conservatives decided to give further consideration to the Minister’s comments and the best way forward. We therefore abstained."

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 000.0%
DUP6 0066.7%
Independent1 2050.0%
Lab272 (+2 tell) 4079.7%
LDem0 39 (+2 tell)065.1%
PC0 2066.7%
SDLP1 0033.3%
SNP0 4057.1%
UUP1 00100.0%
Total:281 51053.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)absent
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Tony BaldryBanburyConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
John HoramOrpingtonCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
John HowellHenleyCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)absent
Michael JackFyldeCon (front bench)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthConabsent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)absent
Ann WintertonCongletonCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Iris RobinsonStrangfordDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)absent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)tellno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLabno
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Kitty UssherBurnleyLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLab (minister)absent
Edward BallsNormantonLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Jim DevineLivingstonLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLababsent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)absent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Barry GardinerBrent NorthLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLababsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Anne MoffatEast LothianLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
John ReidAirdrie and ShottsLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)tellaye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellaye
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)aye
Susan KramerRichmond ParkLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemabsent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPno
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive