Ambulance Response Times (Local Reporting) — Clause 32 — Resignation from the House of Lords — 26 Jan 2010 at 21:00

I beg to move amendment 60, page 16, line 39, leave out 'resign' and insert

'seek permanent leave of absence'.

Question put, That the amendment be made.

The Committee divided: Ayes 179, Noes 270.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 129066.8%
DUP0 3037.5%
Independent0 4066.7%
Lab269 (+2 tell) 1077.9%
LDem0 37 (+2 tell)061.9%
PC0 1033.3%
SDLP1 0033.3%
SNP0 4057.1%
Total:270 179071.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLabno
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)tellno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Richard CabornSheffield CentralLabno
David CairnsInverclydeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLabno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)tellno
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Geoff HoonAshfieldLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLabno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLabno
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLabno
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)absent
Jim DevineLivingstonLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
David DrewStroudLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLababsent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)absent
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
John RobertsonGlasgow North WestLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLababsent
Kitty UssherBurnleyLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)tellaye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)tellaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Susan KramerRichmond ParkLDemabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPno
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamwhilst Speaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive