Environment Bill — Clause 24 — Guidance on the OEP’s Enforcement Policy and Functions — 8 Nov 2021 at 20:07

The majority of MPs voted against complete independence for the Office for Environmental Protection and to ensure Parliament has the opportunity to comment on changes to Government guidance on its enforcement policies.

MPs were considering the Environment Bill.[1][2]

The motion supported by a majority of MPs in this vote was:

  • That this House insists on its amendments 31A and 31B and disagrees with Lords amendment 31C.

Amendment 31A[4] stated:

  • Page 14, line 35, leave out subsections (3) and (4)

This removes two subsections from a section titled: Guidance on the OEP’s enforcement policy and functions. The subsections state:

  • (3) The Secretary of State may revise the guidance at any time.
  • (4) The Secretary of State must lay before Parliament, and publish, the guidance (and any revised guidance).

Amendment 31B[4] stated:

  • Page 14, line 38, at end insert—
  • “(6) Before issuing the guidance, the Secretary of State must—
  • (a) prepare a draft, and
  • (b) lay the draft before Parliament.
  • (7) If before the end of the 21 day period—
  • (a) either House of Parliament passes a resolution in respect of the draft guidance, or
  • (b) a committee of either House of Parliament, or a joint committee of both Houses, makes recommendations in respect of the draft guidance, the Secretary of State must produce a response and lay it before Parliament.
  • (8) The Secretary of State may prepare and lay before Parliament the final guidance, but not before—
  • (a) if subsection (7) applies, the day on which the Secretary of State lays the response required by that subsection, or (b) otherwise, the end of the 21 day period.
  • (9) The final guidance has effect when it is laid before Parliament.
  • (10) The Secretary of State must publish the guidance when it comes into effect.
  • (11) The “21 day period” is the period of 21 sitting days beginning with the first sitting day after the day on which the draft guidance is laid under subsection (6).
  • (12) “Sitting day” means a day on which both Houses of Parliament sit.
  • (13) The Secretary of State may revise the guidance at any time (and subsections (6) to (12) apply in relation to any revised guidance).”

Lords amendment 31C began:

  • Leave out Clause 24 and insert the following new Clause—
  • OEP independence
  • (1) The OEP has complete discretion in the carrying out of its functions, including in—
  • (a) preparing its enforcement policy,
  • (b) exercising its enforcement functions, and
  • (c) preparing and publishing its budget
  • ...

--

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConaye
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AldousWaveneyConaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)no
Fleur AndersonPutneyLab (minister)no
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)aye
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)aye
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)aye
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConaye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayConaye
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)aye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)aye
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Crispin BluntReigateConaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)aye
Ben BradleyMansfieldConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)aye
Sara BritcliffeHyndburnConaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Lab (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)aye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)aye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Bambos CharalambousEnfield, Southgatewhilst Lab (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)aye
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)aye
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyConaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Stella CreasyWalthamstowLabno
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Janet DabyLewisham EastLab (minister)no
James DalyBury NorthCon (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)no
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)aye
Marsha de CordovaBatterseaLabno
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Tan DhesiSloughLab (minister)no
Caroline DinenageGosportConaye
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastConaye
David DuguidBanff and BuchanConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Colum EastwoodFoyleSDLPno
Mark EastwoodDewsburyConaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independentno
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Laura FarrisNewburyCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)tellno
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)aye
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Liam FoxNorth SomersetConaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)aye
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)tellno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdConaye
Chris GraylingEpsom and EwellConaye
Chris GreenBolton WestConaye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Sarah GreenChesham and AmershamLDemno
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLabno
Andrew GriffithArundel and South DownsConaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
James GrundyLeighCon (front bench)aye
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateConaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Matthew HancockWest Suffolkwhilst Conaye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)no
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLabno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)aye
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)aye
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Paul HolmesEastleighCon (front bench)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)no
John HowellHenleyConaye
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)aye
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)aye
Jane HuntLoughboroughConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
David JohnstonWantageCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Julian KnightSolihullwhilst Con (front bench)aye
Kate KnivetonBurtonConaye
Danny KrugerDevizesConaye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Peter KyleHoveLab (minister)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLabno
Kim LeadbeaterBatley and SpenLabno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)aye
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Alan MakHavantCon (front bench)tellaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)aye
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)aye
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Conor McGinnSt Helens Northwhilst Lab (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Robin MillarAberconwyCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Damien MooreSouthportCon (front bench)aye
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Jill MortimerHartlepoolCon (front bench)aye
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Holly Mumby-CroftScunthorpeConaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
James MurrayEaling NorthLab (minister)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConaye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Kate OsborneJarrowLab (minister)no
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthwhilst Con (front bench)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Tom RandallGedlingCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)aye
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)aye
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Dean RussellWatfordCon (front bench)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)no
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Karin SmythBristol SouthLab (minister)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)no
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
James SunderlandBracknellCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Sam TarryIlford SouthLab (minister)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Edward TimpsonEddisburyConaye
Kelly TolhurstRochester and StroodConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Valerie VazWalsall SouthLabno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Christian WakefordBury Southwhilst Con (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Jamie WallisBridgendCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Matt WarmanBoston and SkegnessConaye
Giles WatlingClactonCon (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)tellaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonConaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConaye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConaye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)no
Jacob YoungRedcarCon (front bench)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive