Liaison Committee — 13 Jul 2005 at 17:14

The issue in this division was the composition of the Liaison Committee, which comprises the Chairs of all the Select Committees in the House. The division was on an amendment to add the senior backbench member of the Chairmen's Panel to the Liaison Committee. The Chairmen's Panel is a group of long-standing backbench MPs from whom the Chairmen of Standing Committees are selected (Standing Committees examine the contents of Bills in detail). Those voting Aye were supporting this addition to the Liaison Committee.

As this was a House of Commons matter, no whips were applied on this division. Which is perfectly obvious to anyone who knows anything about politics so I don't know why the page says that the people who run the site can't tell you.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con2 92 (+2 tell)049.0%
DUP0 5055.6%
Independent0 1050.0%
Lab212 (+2 tell) 5061.9%
LDem9 3019.7%
PC0 30100.0%
SDLP1 0033.3%
SNP0 4066.7%
Total:224 113053.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLabno
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLabno
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyConaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
John MannBassetlawLabno
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLabno
Martin LintonBatterseaLababsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Lababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLababsent
Peter LawBlaenau GwentIndependentabsent
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterConaye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)tellaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)tellaye
Kitty UssherBurnleyLababsent
Janet DeanBurtonLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
David HowarthCambridgeLDem (front bench)absent
Tony WrightCannock ChaseLabno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Julie MorganCardiff NorthLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Martin HorwoodCheltenhamLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
David JonesClwyd WestConabsent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Ann WintertonCongletonConaye
Betty WilliamsConwyLababsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conabsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLababsent
Alan MilburnDarlingtonLabno
Howard StoateDartfordLababsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Shahid MalikDewsburyLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Gwyn ProsserDoverLabno
Ian AustinDudley NorthLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLabno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline and West FifeLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
John CummingsEasingtonLababsent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireConabsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Anne MoffatEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Ian StewartEcclesLababsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabno
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLabno
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Mark HobanFarehamConabsent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLababsent
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabno
David MarshallGlasgow EastLababsent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLabno
Tom HarrisGlasgow SouthLababsent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)absent
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)tellno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Peter ViggersGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Austin MitchellGreat GrimsbyLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Linda RiordanHalifaxLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Greg HandsHammersmith and FulhamConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLabno
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
David WillettsHavantCon (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Boris JohnsonHenleyConabsent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)absent
Tom LevittHigh PeakLabno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
James BrokenshireHornchurchConabsent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Celia BarlowHoveLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Greg PopeHyndburnLabno
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Chris MoleIpswichLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLabno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringConabsent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Roger BerryKingswoodLabaye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
John BattleLeeds WestLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Peter SoulsbyLeicester SouthLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Lababsent
Robin CookLivingstonLabno
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLababsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Margaret MoranLuton SouthLabno
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Alan MealeMansfieldLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireConaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Paul BeresfordMole ValleyConabsent
David DaviesMonmouthConabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLabno
Paul FlynnNewport WestLabno
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Edward BallsNormantonLabno
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConaye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Bill OlnerNuneatonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabno
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonConaye
Andrew SmithOxford EastLabno
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLababsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConabsent
Mark HendrickPrestonLabno
Paul TruswellPudseyLababsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Martin SalterReading WestLabno
Vera BairdRedcarLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDemabsent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConaye
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert KeySalisburyConabsent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Philip DaviesShipleyConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkConabsent
Anne SnelgroveSouth SwindonLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConaye
Anne MainSt AlbansConaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
David KidneyStaffordLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLababsent
Frank CookStockton NorthLabaye
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Lynda WalthoStourbridgeLababsent
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Keith HillStreathamLabno
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Chris MullinSunderland SouthLabno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)absent
David WrightTelfordLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDemno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David ClellandTyne BridgeLabno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Chris RuaneVale of ClwydLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Denis MurphyWansbeckLababsent
Dan NorrisWansdykeLabno
Ed VaizeyWantageConaye
John SpellarWarleyLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Mike HallWeaver ValeLabno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLababsent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Neil TurnerWiganLababsent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorConaye
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Stephen HesfordWirral WestLababsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLababsent
Rob MarrisWolverhampton South WestLababsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLabno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLabno
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)absent
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive