Finance Bill — Clause 42 — Vehicle Tax — Relation to Carbon Dioxide Emissions — Surcharge for Vehicles Costing Over Forty Thousand Pounds — 26 Oct 2015 at 17:30

The majority of MPs voted against charging the first year rate of vehicle tax, which varies substantially based on carbon dioxide emissions, for the subsequent two years as well; against a variable rate of vehicle tax based on carbon dixoide emissions for vehicles registered on or after 1 April 2017 and to charge additional tax on vehicles costing over £40,000.

The tax under consideration is known by the Government as Vehicle Excise Duty (VED), or Vehicle Taxation. It is commonly also known as "car tax" and misleadingly, given not all road users pay it: "road tax".

MPs were considering the Finance Bill[1]

The amendment rejected in this vote[2] began:

  • Amendment: 93, page 58, clause 42, leave out from beginning of line 1 to end of line 37 on page 60 and insert—
  • “Graduated rates of duty payable on first vehicle licence
  • ...

The element of the Bill to be replaced sought to amend the Vehicle Excise and Registration Act 1994. The rejected amendment would have altered clause 42 of the Bill[3] and sought to:

  • charge the level of duty payable in the first year of registration in the second and third year as well. This is the rate paid on purchase, sometimes called the "showroom tax" which includes a tax of £2,000 on the vehicles which emit the most carbon dioxide.
  • set a variable rate of duty based on carbon dioxide emissions for vehicles registered on or after 1 April 2017 including a £20 rate for vehicles emitting no carbon dioxide rising to £260 for those emitting the most carbon dioxide. (Proposals in the Bill were for a £0 rate for vehicles emitting no carbon dioxide and a rate of £130 or £140 for others).
  • remove the higher rates of duty charged on vehicles with a price exceeding £40,000.

During the debate the MP who proposed the rejected amendment, Rebecca Long-Bailey, said[4]:

  • Logically, frontloading VED for the first three years, as we would, will therefore have a greater influence on consumer behaviour and encourage the purchase of greener vehicles. We have also scrapped the punitive regime for cars over £40,000.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLabaye
Guto BebbAberconwyConno
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPaye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Peter DowdBootleLabaye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeConno
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLabaye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabaye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonUKIPno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPaye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLabaye
Tom PursgloveCorbyConno
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyConno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Mike WoodDudley SouthConno
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Holly LynchHalifaxLab (minister)tellaye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Edward GarnierHarboroughConno
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveConno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLabaye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPaye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodConno
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)tellno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthConno
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLabaye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyConno
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodConno
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Steven PatersonStirlingSNPaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive