Animal Welfare (Kept Animals) — 21 Jun 2023 at 18:07

Timing of proceedings and Questions to be put on Wednesday 12 July 2023
Reasons Committee
Miscellaneous
“The Bill risks being extended far beyond the original commitments in the manifesto and the action plan. In particular, Labour is clearly determined to play political games by widening the Bill’s scope.”-[Official Report, 25 May 2023; Vol. 733, c. 495.]
“this House notes the Government’s statement on 25 May 2023 regarding the Animal Welfare (Kept Animals) Bill; and welcomes the Minister for Food, Farming and Fisheries’ commitment that the Government will be taking forward measures from the Animal Welfare (Kept Animals) Bill individually during the remainder of this Parliament, including on the keeping and licensing of primates, livestock worrying, export of livestock, pet theft and the importation of dogs, cats and ferrets.”
“‘The way we treat animals, in particular farmed animals, is a hallmark of a civilized society and you should be constantly striving to do better,’ he says of the legislation that bans primates as pets, outlaws live exports and further regulates puppy farming.
Officially the government is still committed to the Bill…but the former environment secretary says he is hearing ‘mixed signals’ about whether it will, in fact, pass into law before the next election which must be held by the end of next year.
‘My sense is that they’re putting less emphasis on animal welfare, which I think is a shame.’”
“‘The annoying thing for me would be if the kept animal bill now also doesn’t go ahead because of a lack of resolve to take it through.’”
“We will crack down on the illegal smuggling of dogs and puppies… We will end excessively long journeys for slaughter and fattening… We will ban keeping primates as pets”.
“committed to improving our already world-leading standards”,
“facing the prospect of a dramatic downward spiral in animal welfare.”
“we are far more united and have far more in common than that which divides us.”-[Official Report, 3 June 2015; Vol. 596, c. 675.]
“As a nation with proud animal welfare standards, we cannot stand by and allow this to continue.”
“I believe that the UK Government should keep its promise”.
“It is extremely disappointing that the Government has taken a huge step backwards on this important issue, and I hope you will take every opportunity to remedy the situation.”
“The commitment to end this cruel trade was in the 2019 Conservative and Labour party manifestos, and the Kept Animals Bill had broad, cross-party support.”
“This move goes against all notions of humane reaction with our fellow-creatures and is a backwards step into the dark ages”.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)no
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
Saqib BhattiMeridenCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughwhilst Con (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
James DalyBury NorthCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)no
Luke EvansBosworthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Laura FarrisNewburyCon (front bench)no
Anna FirthSouthend WestCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverConno
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
James GrundyLeighCon (front bench)no
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)no
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Eddie HughesWalsall NorthConno
Jane HuntLoughboroughCon (front bench)no
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
David JohnstonWantageConno
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kate KnivetonBurtonConno
Danny KrugerDevizesCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)tellno
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthConno
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetConno
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)tellno
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodConno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)no
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jacob YoungRedcarCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke Newingtonwhilst Independent (front bench)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Independentaye
Christina ReesNeathwhilst Independent (front bench)aye
Scott BentonBlackpool Southwhilst Independent (front bench)no
Matthew HancockWest Suffolkwhilst Independentno
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Ashley DaltonWest LancashireLab (minister)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Samantha DixonCity of ChesterLabaye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)tellaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Paulette HamiltonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Kim LeadbeaterBatley and SpenLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Navendu MishraStockportLab (minister)tellaye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLabaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLabaye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLabaye
Christian WakefordBury Southwhilst Lab (front bench)aye
Andrew WesternStretford and UrmstonLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Sarah GreenChesham and AmershamLDem (front bench)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Reclaimno
Colum EastwoodFoyleSDLPaye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNPaye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNPaye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive