Scotland Bill — Clause 12 — Return of Certain Insolvency Powers from Scotland to the UK Parliament — 7 Mar 2011 at 21:00

The majority of MPs voted to return the responsibility for making laws in relation to certain elements of insolvency to from Scotland to the UK Parliament.

MPs were considering the Scotland Bill[1]. This vote was on Clause 12, and the motion approved was:

  • That the clause stand part of the Bill.

The clause provides for more powers relating to Insolvency in Scotland to be returned to the UK Parliament, including the power to "sist proceedings". (Sist means to delay, suspend or stop)

The explanatory notes to the clause[3] state:

  • This clause returns to the UK Parliament the responsibility for making law in respect of certain elements of the process for the winding up of companies in Scotland. This responsibility had previously been a matter devolved to the Scottish Parliament under the 1998 Act, which divided responsibility for winding up between the two Parliaments. Accordingly, subsection (4)[2] omits the first and second paragraphs of the existing Exceptions to the reservation (which concern the process of winding up, effect on diligence, prior transactions and the insolvency of social landlords). The change made by this clause will leave the UK Parliament with sole responsibility for all aspects of the law covering windings up that take place in Scotland.

==

Debate in Parliament | Source |

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Alliance1 00100.0%
Con238 (+2 tell) 0078.4%
Green0 10100.0%
Lab71 0027.5%
LDem47 0082.5%
PC0 1 (+2 tell)0100.0%
SNP0 60100.0%
Total:357 8058.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)tellaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyConaye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveConaye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnConaye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Esther McVeyWirral WestConaye
Louise MenschCorbyConaye
Mark MenziesFyldeConaye
Patrick MercerNewarkConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughConaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonConaye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Guy OppermanHexhamConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Anna SoubryBroxtoweConaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)tellaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Nicholas BolesGrantham and StamfordConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)absent
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)absent
Richard FullerBedfordConabsent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Phillip LeeBracknellCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLababsent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLababsent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
David CairnsInverclydeLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLababsent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Clive EffordElthamLababsent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLababsent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLababsent
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Graeme MorriceLivingstonLababsent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
Peter SoulsbyLeicester SouthLababsent
Jack StrawBlackburnLababsent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDemaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemaye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)absent
Christopher HuhneEastleighLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDemabsent
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)tellno
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)tellno
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive