The majority of MPs voted against measures to stimulate economic growth and job creation; against a tax on bank bonuses to fund guaranteed jobs for young people out of work for over a year; against reducing VAT; against a tax break for small firms taking on extra workers and against making infrastructure investment sooner.
MPs were considering sending a message to the monarch following the state opening of Parliament saying:
-
Most Gracious Sovereign,
-
We, Your Majesty’s most dutiful and loyal subjects, the Commons of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled, beg leave to offer our humble thanks to Your Majesty for the Gracious Speech which Your Majesty has addressed to both Houses of Parliament.
This vote was on adding the following:
-
but
-
regrets that whilst the UK economy is in recession, long-term unemployment is at its highest level since 1996 and one million young people are out of work the Gracious Speech contains no measures to address this crisis;
-
notes that Britain will pay a long-term price for a prolonged period of slow growth and high unemployment;
-
further notes that France, Germany and the Eurozone as a whole are not in recession while in the USA, where the Government has to date taken a more balanced approach to support economic recovery, the economy is now one per cent bigger than before the global financial crisis, while the UK economy is now 4.3 per cent smaller;
-
recognises the criticism expressed by business leaders that your Government has not come forward with an adequate plan to boost economic growth;
-
believes that cutting spending and raising taxes too far and too fast is self-defeating as slow growth and higher unemployment means that your Government is now set to borrow £150 billion more than planned;and
-
calls on your Government to introduce a fair and balanced deficit plan, with measures to stimulate economic growth and job creation which are essential to get the deficit down, including a tax on bank bonuses to fund a guaranteed job for every young person out of work for more than a year, a temporary cut in VAT, a national insurance holiday for small firms taking on extra workers, and bringing forward infrastructure investment to strengthen the economy for the long-term.’.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | tellaye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | tellaye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | tellno |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | tellno |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | absent |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | absent |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | absent |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | absent |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | absent |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | absent |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | absent |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | absent |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Clacton | Con | absent |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | absent |
George Galloway | Bradford West | Respect | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab | absent |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | absent |
Adam Holloway | Gravesham | Con | absent |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | absent |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | absent |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | absent |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | absent |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | absent |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | absent |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Louise Mensch | Corby | Con | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | absent |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | absent |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | absent |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | absent |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | absent |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | absent |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | absent |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | absent |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | absent |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | absent |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | absent |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Derek Twigg | Halton | Lab | absent |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | absent |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | absent |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | absent |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | absent |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | absent |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | absent |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | absent |