Welfare Benefits Up-rating Bill — Clause 1 — Rate of Increase of Certain Benefits, Payments and Tax Credits — 21 Jan 2013 at 20:45

The majority of MPs voted to set the rate of increase of certain benefits, payments and tax credits at 1% rather than in line with prices at 2.2% for 2014 and 2015

MPs were considering the Welfare Benefits Up-rating Bill. The text of the defeated amendment[1], which had been proposed by Stephen Timms MP, read:

"I beg to move amendment 12, page 1, line 4, leave out ‘by 1%’."

This amendment would have taken effect on clause 1(1) of the bill[2], removing the 'by 1%' from:

  • The Secretary of State must, in each of the tax years ending with 5 April 2014 and 5 April 2015, make an order by statutory instrument increasing each of the relevant sums by 1%.

Without the '1%' MPs would be asking for the relevant benefits, payments and tax credits to increase, but would be leaving it to the Secretary of State alone to determine by how much.

During the debate Mr Timms explained the intent of his defeated amendment[3]:

  • "Uprating should indeed be in line with inflation, as it always was in the past."

The explanatory notes to the bill[4] explain its purpose:

  • In the Autumn Statement, it was announced that in light of the national economic situation, certain working-age social security benefits and payments, and certain elements of tax credits, would be up-rated by 1 percent, rather than prices (as measured by the Consumer Prices Index (‘CPI’), 2.2 per cent), for the tax year 2013-14.
  • The working-age social security benefits and payments in question are:
  • The main rates of Income Support, Jobseeker’s Allowance, Employment and Support Allowance and Housing Benefit; and the work-related activity group component of Employment and Support Allowance Maternity Allowance; and Statutory Adoption, Maternity, Paternity and Sick Pay .

Setting the increase at 1% rather than 2.2% would mean the Government spending less on welfare benefits.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con273 (+1 tell) 0089.8%
DUP0 2025.0%
Green0 10100.0%
Lab0 223 (+2 tell)087.2%
LDem39 (+1 tell) 0070.2%
PC0 2066.7%
SDLP0 30100.0%
SNP0 60100.0%
Total:312 238086.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Julie HillingBolton WestLabtellaye
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
George GallowayBradford WestRespectabsent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Jonathan EvansCardiff NorthConabsent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Mel StrideCentral DevonConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConabsent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Douglas CarswellClactonConno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConabsent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralConno
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesConno
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireConno
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemabsent
Stephen O'BrienEddisburyConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConno
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamConabsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Andrew BinghamHigh PeakConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveConno
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)tellaye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLabaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Peter HainNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDemno
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)tellno
Andrew SmithOxford EastLabaye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Alok SharmaReading WestConno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConabsent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireConno
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)absent
David MilibandSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabaye
Stephen McPartlandStevenageConno
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthConno
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
David MowatWarrington SouthConno
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConabsent
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLabaye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive