Budget Resolutions — Air Passenger Duty Rates from 1 April 2013 — 25 Mar 2013 at 21:46

The majority of MPs voted to increase rates of Air Passenger Duty[1] from 1 April 2013.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con251 (+1 tell) 0082.6%
DUP0 5062.5%
Independent0 10100.0%
Lab0 200.8%
LDem42 (+1 tell) 0075.4%
PC0 0 (+1 tell)033.3%
SDLP0 30100.0%
SNP0 4 (+1 tell)083.3%
Total:293 16048.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralConaye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireConaye
Alun CairnsVale of GlamorganConaye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichConaye
Sam GyimahEast SurreyConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Damian HindsEast HampshireConaye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyConaye
John HowellHenleyConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)tellaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Peter LuffMid WorcestershireConaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonConaye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeConaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenConaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConaye
Julian SturdyYork OuterConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
Caroline DinenageGosportConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Richard FullerBedfordCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Robert HalfonHarlowConabsent
Richard HarringtonWatfordConabsent
Nick HerbertArundel and South DownsConabsent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Mark MenziesFyldeConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamConabsent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Lee ScottIlford NorthConabsent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthConabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
William BainGlasgow North EastLab (minister)absent
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLababsent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)absent
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)absent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Peter HainNeathLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HealeyWentworth and DearneLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Julie HillingBolton WestLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLababsent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLababsent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLababsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Andy SawfordCorbyLab (minister)absent
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLababsent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLababsent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)absent
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
David WrightTelfordLababsent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemaye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellaye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDemaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDemaye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)absent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDemabsent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)tellno
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)tellno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive