The majority of MPs voted to make employers only liable for negligent breaches of health and safety regulations rather than all breaches of health and safety regulations.
MPs were considering the Enterprise and Regulatory Reform Bill[1]. The motion approved in this vote was:
-
That this House disagrees with Lords amendment 38.
Lords amendment[2][3] 38 stated:
-
Page 58, line 25, leave out subsection (3)
This refers to Clause 61 subsection (3) of the Bill[4][5] which replaced Section 47(2) of the Health and Safety at Work etc. Act 1974 which stated:
-
Breach of a duty imposed by health and safety regulations F1. . . shall, so far as it causes damage, be actionable except in so far as the regulations provide otherwise.
The subsection (3) which the Lords amendment sought to leave out would have reverse the principle, so that:
-
Breach of a duty imposed by a statutory instrument containing
(whether alone or with other provision) health and safety regulations
shall not be actionable except to the extent that regulations under this
section so provide.
and goes on to specify in more details what the regulations may provide for. The explanatory notes to the Bill[6] describe this proposed change as follows:
-
Clause 61 amends the Health and Safety at Work etc. Act 1974 in order to provide that there should be no civil right of action for breach of a duty imposed by certain health and safety legislation, other than where such a right is specifically provided for.
The reasoning for the change is given in the explanatory notes[6] as:
-
Professor Löfstedt’s review Reclaiming health and safety for all: An independent review of health and legislation (November 2011) identified the potential unfairness that arises where health and safety at work regulations impose a strict liability on employers, making them legally responsible to pay compensation despite having done all that was reasonable to protect their employees. Professor Löfstedt recommended that regulatory provisions which impose strict liability should be reviewed. In its response to the review the Government recognised this unfairness and agreed to look at ways to redress the balance, in particular by preventing civil liability from attaching to a breach of such provisions.
-
The amendment to the Health and Safety at Work etc. Act 1974 ("HSWA 1974") reverses the present position on civil liability, with the effect, unless any exceptions apply, that it will only be possible to claim for compensation in relation to breaches of affected health and safety legislation where it can be proved that the duty holder (usually the employer) has been negligent. This means that in future, for all relevant claims, duty-holders will only have to defend themselves against negligence.
==
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | aye |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con | aye |
John Glen | Salisbury | Con | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | tellaye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Margot James | Stourbridge | Con | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | tellaye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | aye |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | aye |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Clacton | Con | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | absent |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Charles Hendry | Wealden | Con | absent |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | absent |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | absent |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | absent |
Jessica Lee | Erewash | Con | absent |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | absent |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | absent |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | absent |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | absent |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | tellno |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | tellno |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | absent |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | absent |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | absent |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | absent |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | absent |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | absent |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | absent |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | absent |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem | aye |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | absent |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | absent |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | absent |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | absent |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
George Galloway | Bradford West | Respect | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |