Opposition Day — Northern Ireland — Abolition of Air Passenger Duty — 23 Oct 2013 at 18:49

The majority of MPs voted in favour of air passenger duty and against its abolition.

The motion rejected in this vote was:

  • That this House
  • recognises that the UK has the highest rate of air passenger duty (APD) in the world;
  • believes that this is detrimental to attracting inward investment, encouraging exports, drawing more tourists to the UK and helping ordinary families to benefit from aviation;
  • notes research carried out by PricewaterhouseCoopers and others stating that abolishing APD would not only pay for itself but would be a permanent economic boost to the UK economy and create tens of thousands of jobs;
  • further believes that the abolition of this tax would be of benefit to all regions of the UK;
  • further notes that it is the intention of the Prime Minister to review green taxes; and
  • calls on the Government, as part of that review, to give high priority to the abolition of air passenger duty.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con241 (+1 tell) 2180.3%
DUP0 5 (+2 tell)087.5%
Lab1 201.2%
LDem41 (+1 tell) 0075.0%
SDLP0 2066.7%
SNP0 1016.7%
Total:283 12147.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
John GlenSalisburyConno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)tellno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonConno
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthConno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Rob WilsonReading EastConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)both
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Stuart AndrewPudseyConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalConabsent
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastConabsent
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Richard FullerBedfordCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConabsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenConabsent
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)absent
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConabsent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)tellaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)tellaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Bob AinsworthCoventry North EastLababsent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
William BainGlasgow North EastLababsent
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLababsent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Wayne DavidCaerphillyLababsent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)absent
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLababsent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)absent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Peter HainNeathLababsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HealeyWentworth and DearneLababsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Julie HillingBolton WestLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLababsent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Andy SawfordCorbyLab (minister)absent
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Dennis SkinnerBolsoverLababsent
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLababsent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLababsent
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Duncan HamesChippenhamLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDemno
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Mike ThorntonEastleighLDemno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDemabsent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive