Opposition Day — Housing Benefit — Deductions for Those Deemed to Have Excess Bedrooms — 12 Nov 2013 at 18:51

The majority of MPs voted to support the Government's action against the inequality of allowing social tenants to receive Housing Benefit for excess bedrooms while private tenants do not receive payments in respect of extra rooms. The action being referred to isn't mentioned in the amendment being voted on but is a reduction in housing benefit for social tenants deemed to have excess bedrooms.

MPs voted on an amendment proposed in the name of Prime Minister David Cameron MP (Witney, Conservative) and moved by Steve Webb MP (The Minister of State, Department for Work and Pensions; Thornbury and Yate, Liberal Democrat)[1]. The amendment deleted all the operative text from an opposition amendment which had previously been rejected, replacing the motion with:

  • This House
  • notes the substantial structural deficit which was inherited from the previous Government and the need to get the nation’s finances back into shape;
  • further notes the need to bring expenditure on housing benefit under control;
  • "further notes'' that the proposed reversal of this policy would cost the Exchequer around half a billion pounds a year;
  • regrets any exaggeration and misrepresentation of the effects of the policy;
  • recognises the inequality of allowing social tenants to receive benefit for a spare bedroom whilst denying this opportunity to private tenants;
  • supports the Government’s action to deal with this unfairness whilst protecting vulnerable groups such as pensioners and providing substantial funding through Discretionary Housing Payments to local authorities to support other tenants who would otherwise be adversely affected;
  • further notes the Government’s continuing commitment to monitor the effects of the policy and the use of Discretionary Housing Payments; and
  • welcomes the potential beneficial impact of this policy on those living in overcrowded accommodation and the 2.1 million families on waiting lists.’”

An assessment of the impact of introducing size criteria for working-age Housing Benefit claimants living in the social rented sector[2] states: "The exchequer and taxpayers benefit as a result of benefit reductions to individuals"; but concludes this is balanced by potential higher costs to local authorities, and costs to individual claimants.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con221 (+1 tell) 0072.8%
DUP0 2025.0%
Green0 10100.0%
Lab0 206 (+2 tell)080.6%
LDem32 (+1 tell) 2062.5%
PC0 30100.0%
Respect0 10100.0%
SDLP0 1033.3%
SNP0 60100.0%
Total:253 222074.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)absent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLabno
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Phillip LeeBracknellConaye
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
George GallowayBradford WestRespectno
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)absent
Simon KirbyBrighton, KemptownConabsent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Andrew GriffithsBurtonConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLabno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Mel StrideCentral DevonConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonConaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLababsent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireConaye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConabsent
Greg KnightEast YorkshireConaye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)absent
Mike ThorntonEastleighLDemabsent
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark HobanFarehamConabsent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Mark MenziesFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
William BainGlasgow North EastLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Richard GrahamGloucesterConabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Robert HalfonHarlowConabsent
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)absent
John HowellHenleyConaye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveConabsent
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthConaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Ben GummerIpswichConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemabsent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)tellno
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
John CryerLeyton and WansteadLabno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
John LeechManchester, WithingtonLDemabsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenConaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConabsent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Peter HainNeathLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConabsent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Liam FoxNorth SomersetConabsent
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Dan BylesNorth WarwickshireConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)absent
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)absent
Andrew SmithOxford EastLabno
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthConaye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyConabsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Rob WilsonReading EastConaye
Alok SharmaReading WestConabsent
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Nigel EvansRibble ValleyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Lorely BurtSolihullLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDemaye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)absent
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)absent
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)tellaye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthConaye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Christopher PincherTamworthConaye
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemaye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
John RandallUxbridge and South RuislipConaye
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Alun CairnsVale of GlamorganConabsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
David MowatWarrington SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HarringtonWatfordConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireConabsent
Karen BuckWestminster NorthLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Robin WalkerWorcesterConabsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Steven BakerWycombeConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive