Financial Services (Banking Reform) Bill — Daily Information Exchange With Credit Reference Agencies by Those Offering High-Cost Short-Term Credit — 11 Dec 2013 at 16:30

The majority of MPs voted against requiring the Financial Conduct Authority to set rules, by 1 October 2013, to require those offering high-cost short-term credit to make daily updates of credit reference agency records and to use information received daily from the agencies to assess their customers' creditworthiness.

MPs were considering the Financial Services (Banking Reform) Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment (a) proposed to Lords amendment 155.

Amendment 155[2][3] sought to introduce a new clause titled Duty of FCA to make rules restricting charges for high-cost short-term credit, which sought to do as the title describes with a view to securing an appropriate degree of protection for borrowers against excessive charges.

Amendment (a)[4] sought to add the following at the end of the clause:

  • ‘(1BB) In order to assist in securing an appropriate degree of protection against excessive charges, the FCA must make rules in relation to data sharing for high-cost short- term credit, requiring in particular that—
  • (a) authorised persons providing high-cost short-term credit shall supply to credit reference agencies on a daily basis such information about loans as the FCA specifies;
  • (b) authorised persons providing credit reference services shall ensure that they are able to receive data on a daily basis and make this available to their subscribers by the end of the working day following the day on which they receive it from their subscribers; and
  • (c) authorised persons providing high-cost short-term credit shall, in assessing the creditworthiness of their customers, use such information in ways that the FCA shall specify.
  • (1BC) The FCA must ensure that it has made rules under paragraph (1BB) by no later than 1 October 2014.’

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con252 (+2 tell) 0083.3%
DUP0 4050.0%
Lab0 212 (+2 tell)082.9%
LDem37 0066.1%
PC0 2066.7%
SDLP0 2066.7%
SNP0 5083.3%
Total:289 225081.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLabaye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)tellaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)tellaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Alistair BurtNorth East BedfordshireConno
Lorely BurtSolihullLDemno
Dan BylesNorth WarwickshireConno
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
John GlenSalisburyConno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)tellno
Robert HalfonHarlowConno
Duncan HamesChippenhamLDemno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)tellno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthConno
Mark PriskHertford and StortfordConno
John PughSouthportLDem (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipConno
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Mike WeatherleyHoveConno
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConabsent
Richard BenyonNewburyConabsent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
John CryerLeyton and WansteadLababsent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConabsent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Andrew GriffithsBurtonConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLababsent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Richard HarringtonWatfordConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Jessica LeeErewashConabsent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)absent
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthConabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Alok SharmaReading WestConabsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConabsent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Jack StrawBlackburnLababsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive