Opposition Day — Banking — National Minimum Wage — 15 Jan 2014 at 18:49

The majority of MPs voted to note the Government's record of increasing the minimum wage each year and its work on enforcement of it; as well as noting tax cuts for the lowest paid.

In this vote the majority of MPs voted to replace an original motion with the following:

  • That this house
  • notes that since 2010, the Government has increased the National Minimum Wage each year, despite the worst recession in living memory, to protect the income of the low paid and increase their wages relative to average earnings, and is cutting taxes for the low paid to boost take home pay by £705 a year, taking 2.7 million out of income tax altogether;
  • welcomes increased employment under this Government, which is at its highest ever level;
  • notes that the Secretary of State for Business, Innovation and Skills has asked the Low Pay Commission for an assessment of how it might achieve a higher National Minimum Wage in the future without damaging employment;
  • further notes that the Government has maintained a central enforcement body that covers all areas of the UK and ensures a consistent approach and high quality service; and
  • further notes that the Government is quadrupling fines for employers in breach of paying the National Minimum Wage and has already made it easier to name and shame employers who flout the rules.”

There is nothing substantive. It's all "notes" and "welcomes".

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con252 (+2 tell) 0083.3%
DUP0 1012.5%
Green0 10100.0%
Independent1 0050.0%
Lab0 218 (+2 tell)085.6%
LDem44 0078.6%
PC0 2066.7%
SNP0 5083.3%
Total:297 227082.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireConaye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Richard BenyonNewburyConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichConaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)tellaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordConaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Damian HindsEast HampshireConaye
Mark HobanFarehamConaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Penny MordauntPortsmouth NorthConaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Guy OppermanHexhamConaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)tellaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Steven BakerWycombeConabsent
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLabno
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)tellno
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Anas SarwarGlasgow CentralLabno
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)absent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jack StrawBlackburnLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Lorely BurtSolihullLDemaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Duncan HamesChippenhamLDemabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive