Government Assessment of Medium Term Economic and Budgetary Position for Submission to the European Commission — 30 Apr 2014 at 15:03

The majority of MPs voted to approve the Government's assessment of the UK's medium term economic and budgetary position for submission to the European Commission.

The approved motion read:

Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993 requires Parliament's approval for its report to the European Council and Commission giving its assessment of the UK's medium term economic and budgetary position in relation to the goals set out in Article 2 of the Treaty Establishing the European Community as required by Articles 103 and 104c of the Treaty of Rome

The Maastricht Treaty amended Article 2 of The Treaty establishing the European Economic Community to state:

  • The Community shall have as its task, by establishing a common market and an economic and monetary union and by implementing the common policies or activities referred to in Articles 3 and 3a, to promote throughout the Community a harmonious and balanced development of economic activities, sustainable and non-inflationary growth respecting the environment, a high degree of convergence of economic performance, a high level of employment and of social protection, the raising of the standard of living and quality of life, and economic and social cohesion and solidarity among Member States.’

Article 104c (from the Treaty of Rome) states "Member States shall avoid excessive government deficits" and sets out procedures for monitoring compliance and taking action if the requirement is breached. Article 103 states "Member States shall regard their economic policies as a matter of common concern and shall coordinate them within the Council" and sets out procedures for such co-ordination.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con249 (+1 tell) 4083.6%
DUP0 7087.5%
Green0 10100.0%
Independent0 1050.0%
Lab0 214 (+2 tell)083.7%
LDem39 (+1 tell) 0071.4%
PC0 30100.0%
SDLP0 1033.3%
SNP0 4066.7%
Total:288 235082.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Lorely BurtSolihullLDemaye
Dan BylesNorth WarwickshireConaye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
John GlenSalisburyConaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)tellaye
Robert HalfonHarlowConaye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Damian HindsEast HampshireConaye
Mark HobanFarehamConaye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyConaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellaye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Penny MordauntPortsmouth NorthConaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Guy OppermanHexhamConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamConaye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthConaye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Julian SturdyYork OuterConaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Mike WeatherleyHoveConaye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLabno
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellno
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)tellno
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Anas SarwarGlasgow CentralLabno
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyConabsent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemabsent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Alun CairnsVale of GlamorganConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Douglas CarswellClactonConabsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)absent
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Andrew GriffithsBurtonConabsent
Ben GummerIpswichConabsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Richard HarringtonWatfordConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConabsent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Jessica LeeErewashConabsent
John LeechManchester, WithingtonLDemabsent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Tessa MuntWellsLDem (front bench)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)absent
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
Andrew StephensonPendleConabsent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive