Immigration Bill — Clause 60 — Power to Deprive Naturalised Citizen of Citizenship Even If That Would Leave Them Stateless — 7 May 2014 at 16:23

The majority of MPs voted to allow the Secretary of State to deprive a naturalised British citizen of their citizenship even if doing so would make them stateless. Such a depreviation of citizenship would only be permitted if the Secretary of State was satisfied that the deprivation was conducive to the public good. The majority of MPs rejected a proposal to take the provisions out of the Bill and refer the matter to a joint committee of members of the House of Commons and House of Lords.

MPs were considering the Immigration Bill[1]. The motion accepted in this vote was:

  • That this House disagrees with Lords amendment 18.

The rejected amendment 18 stated[2]:

  • Page 47, line 29, leave out subsections (1) and (2) and insert—
  • “(1) A Committee of members of both Houses of Parliament shall be established to consider and report on whether section 40 of the British Nationality Act 1981 (deprivation of citizenship) should be amended to enable the Secretary of State to deprive a person of their citizenship if—
  • (a) the citizenship status results from the person’s naturalisation, and
  • (b) the Secretary of State is satisfied that the deprivation is conducive to the public good because the person, while having that citizenship status, has conducted him or herself in a manner which is seriously prejudicial to the vital interests of the United Kingdom, any of the islands, or any British Overseas Territory, even if to do so would have the effect of making the person stateless.
  • (2) The Committee shall consist of six members of the House of Lords nominated by the Chairman of Committees, and six members of the House of Commons nominated by the Speaker of the House of Commons, to be appointed on the passing of this Act to serve for the duration of the present Parliament.
  • (3) Any casual vacancy occurring by reason of the death, resignation or incapacity of a member of the committee shall be filled by the nomination of a member by the Chairman of Committees or the Speaker of the House of Commons, as the case may be.
  • (4) The quorum of the committee shall be two members of each House and the committee shall be entitled to sit and to transact business whether Parliament be sitting or not, and notwithstanding a vacancy in the membership of the committee.
  • (5) Subject to the above provisions, the committee may regulate its own procedure.”

Had the amendment not been rejected the above text would have replaced the content of clause 60 of the Immigration Bill titled "Deprivation if conduct seriously prejudicial to vital interests of the UK" which amends Section 40 of the British Nationality Act 1981. As it stood The British Nationality Act 1981 enabled the Secretary of State to deprive a person of a citizenship status if the Secretary of State is satisfied that deprivation is conducive to the public good unless that would make a person stateless.

Clause 60 of the Immigration Bill introduces a provision allowing the Secretary of State to make a naturalised citizen stateless if the Secretary of State is satisfied that the deprivation is conducive to the public good.

The rejected amendment sought to delete the proposed clause 60 which would have introduced the ability to make someone stateless and to instead set up a committee of MPs and Members of the House of Lords to consider the introducing such a provision.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con264 (+1 tell) 2087.8%
DUP4 0050.0%
Green0 10100.0%
Independent0 1050.0%
Lab0 224 (+2 tell)087.6%
LDem37 (+1 tell) 1069.6%
PC0 2066.7%
SDLP0 2066.7%
SNP0 60100.0%
Total:305 239085.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLababsent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConabsent
Dennis SkinnerBolsoverLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastConaye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabno
George GallowayBradford WestRespectabsent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Andrew GriffithsBurtonConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLabno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Mel StrideCentral DevonConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemabsent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonConaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)tellaye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireConaye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Stephen LloydEastbourneLDemabsent
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConabsent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark HobanFarehamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Mark MenziesFyldeConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Richard GrahamGloucesterConaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
John HowellHenleyConaye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveConaye
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthConaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
Ben GummerIpswichConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Chris EvansIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDemabsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Peter HainNeathLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyConaye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireConaye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConabsent
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConabsent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthConaye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Alok SharmaReading WestConaye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyConaye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLabno
Lorely BurtSolihullLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabno
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthConaye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Margot JamesStourbridgeConaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalConaye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)aye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)absent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
David MowatWarrington SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HarringtonWatfordConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
John HealeyWentworth and DearneLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Robin WalkerWorcesterConaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConabsent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive