Small Business, Enterprise and Employment Bill — Clause 37 — Public Sector Procurement — Training — Small Organisations — Buying Local — 18 Nov 2014 at 18:15

The majority of MPs voted against making clear ministers can make regulations setting out the duties of public bodies procuring goods and services in relation to training and apprenticeships, procurement from smaller organisations and buying locally.

MPs were considering the Small Business, Enterprise and Employment Bill[1]. The motion rejected in this vote by the majority of MPs was:

  • That the amendment be made.

The amendment in question stated:

  • Amendment: 1, page 35, line 16, at end insert—
  • “() duties relating to the provision of apprenticeships and training opportunities as a result of procurement;
  • () duties to publish reports about the amount of expenditure undertaken by the relevant procurement function in relation to—
  • (i) amount and proportion of expenditure undertaken by small and medium-sized enterprises,
  • (ii) amount and proportion of expenditure undertaken in the local area.”

Had it not been rejected this amendment would added the above text Clause 37 of the Bill[3] relating to public sector procurement titled Regulations about procurement. The above text would have been added to sub-clause 5 which listed the duties which regulations under the Act could impose.

The "contracting authorities" to which the regulations would apply are those listed in Regulation 3 of the Public Contracts Regulations 2006 and cover many public bodies including government departments, local councils, and many more.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con248 (+1 tell) 0082.2%
DUP0 6075.0%
Green0 10100.0%
Independent0 1050.0%
Lab0 210 (+2 tell)082.2%
LDem46 (+1 tell) 0083.9%
PC0 2066.7%
SDLP0 2066.7%
SNP0 60100.0%
UKIP1 00100.0%
Total:295 229082.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordConno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeConno
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Brooks NewmarkBraintreeConno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)tellaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)absent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonUKIPno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestConno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDemno
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark HobanFarehamConno
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)absent
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Richard GrahamGloucesterConno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamConno
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConabsent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Mike WeatherleyHoveConabsent
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Ben GummerIpswichConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Chris SkidmoreKingswoodConno
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDemno
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)tellaye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Peter HainNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireConno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentabsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDemno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateConabsent
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)tellno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthConno
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthConno
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLababsent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)tellno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive