Criminal Justice and Courts Bill — Clause 64 — Rejection of Judicial Review Application If No Substantially Different Outcome Likely — Allow or Require — 1 Dec 2014 at 19:00

The majority of MPs voted to require, rather than merely allow, an application for judicial review to be refused if it appears to the court to be highly likely that the outcome for the applicant would not have been substantially different if the conduct complained of had not occurred.

The intent was explained by Chris Grayling MP[1] in the debate as being to prevent judicial reviews into technicalities.

MPs were considering the Criminal Justice and Courts Bill[2]. The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House disagrees with Lords amendment 97

Lords amendment 97[3] stated:

  • Page 64, line 35, leave out “must” and insert “may”

The amendment affected Clause 64 of the Bill[4] titled Likelihood of substantially different outcome for applicant. The impacted element sought add to Section 31 of the Senior Courts Act 1981 which relates to applications to the High Court for judicial reviews and the powers of the court to subsequently make declarations, grant injunctions and award the applicant damages, restitution or the recovery of a sum due.

  • The High Court—
  • (a) must refuse to grant relief on an application for judicial review, and
  • (b) may not make an award under subsection (4) on such an application,
  • if it appears to the court to be highly likely that the outcome for the applicant would not have been substantially different if the conduct complained of had not occurred.”

Subsection 4 deals with awards of damages or restitution or the recovery of a sum due.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con276 (+1 tell) 2092.1%
DUP1 0012.5%
Green0 10100.0%
Independent1 10100.0%
Lab0 190 (+2 tell)074.4%
LDem41 (+1 tell) 1076.8%
PC0 30100.0%
Respect0 10100.0%
SDLP0 2066.7%
UKIP0 20100.0%
Total:319 203082.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordConaye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
John MannBassetlawLab (minister)absent
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)tellno
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)absent
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
George GallowayBradford WestRespectno
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConabsent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Andrew GriffithsBurtonConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLabno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemabsent
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDem (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonUKIPno
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
David JonesClwyd WestConabsent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)tellaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLababsent
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark HobanFarehamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Richard GrahamGloucesterConaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David WillettsHavantConaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamConaye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLababsent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveConaye
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Ben GummerIpswichConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLababsent
Chris EvansIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Chris SkidmoreKingswoodConabsent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDemaye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Peter HainNeathLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireConaye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireConaye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDemaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConabsent
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodUKIPno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)tellaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthConaye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Margot JamesStourbridgeConaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemaye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
David MowatWarrington SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Richard HarringtonWatfordConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConabsent
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonConaye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive