Opposition Day — Housing Benefit Penalties for Social Tenants Deemed to Have Excess Bedrooms — 17 Dec 2014 at 16:09

The majority of MPs voted in favour of housing benefit penalties for social tenants for deemed to have excess bedrooms.

MPs were considering a motion:

  • That this House
  • believes that the housing benefit social sector size criteria, otherwise known as the bedroom tax, should be abolished with immediate effect.

An amendment had been moved stating:

  • leave out from “House” to end and add:
  • 'regrets' that the Government took over a housing benefit bill which was out of control, and without reform would have been more than £26 billion in 2014-15;
  • 'notes' that the reforms the Government has implemented have brought housing benefit spending under control and helped to tackle over-crowding and better manage housing stock;
  • 'further notes' that the Coalition has protected vulnerable groups through £165 million of discretionary housing payments in 2014;
  • 'notes that', following the interim evaluation of the policy, the part of the Coalition led by the Deputy Prime Minister has proposed reforms to introduce other formal exemptions to the policy, including where claimants have not been made a reasonable alternative offer of accommodation; and
  • 'believes' that the Opposition’s failure to support the Government’s wider welfare reforms, including the wholesale abolition of this policy, is financially unsustainable, and would put at risk savings of nearly £50 billion over the present Parliament, as well as leaving people languishing in over-crowded accommodation.”

The motion which was supported by the majority of MPs taking part in this vote was:

  • That the proposed words be there added.

The majority of MPs taking part in the vote preferred the amended motion over the original version.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con261 (+2 tell) 0086.8%
DUP0 3037.5%
Green0 10100.0%
Independent1 10100.0%
Lab0 246 (+2 tell)096.1%
LDem38 0067.9%
PC0 30100.0%
Respect0 10100.0%
SDLP0 1033.3%
SNP0 60100.0%
Total:300 262088.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)tellaye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleConaye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)tellaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Jackie Doyle-PriceThurrockConaye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichConaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Robert HalfonHarlowConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordConaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamConaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestConaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConaye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthConaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConaye
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
James WhartonStockton SouthConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
David WillettsHavantConaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireConaye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConabsent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireConabsent
Phillip LeeBracknellCon (front bench)absent
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamConabsent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)absent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Mike WeatherleyHoveConabsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentaye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabno
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellno
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLabno
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Peter HainNeathLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabno
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Norman BakerLewesLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemaye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)aye
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Ian SwalesRedcarLDemaye
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
George GallowayBradford WestRespectno
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Mark RecklessRochester and StroodUKIPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive