Counter-Terrorism and Security Bill — Schedule 1 — Seizure of Travel Documents from Terror Suspects — Opportunity to Appeal to Court — 6 Jan 2015 at 16:30

The majority of MPs voted against a right for someone suspected of involvement in terrorism to appeal to a court if their travel documents are temporarily seized.

MPs were considering the Counter-Terrorism and Security Bill[1].

The amendment rejected in this vote stated:

  • amendment 10, page 30, line 14, schedule 1, at end insert—
  • “(c) the individual subject whose travel document has been removed may appeal against this decision in the courts over the evidence on which conditions in paragraph 2(1)(a) and (b) of this Schedule were met,
  • (b) the Secretary of State must by regulations make provisions about
  • (i) the relevant court;
  • (ii) a time limit by which an appeal must have been heard;
  • (c) the power to make regulations under this section—
  • (i) is exercisable by statutory instrument;
  • (ii) includes power to make transitional, transitory or saving provision;
  • (d) a statutory instrument containing regulations under this section is subject to annulment in pursuance of a resolution of either House of Parliament.”

Had it not been rejected this amendment would have affected Schedule 1 paragraph 4[2] of the Bill. The schedule set our the details of how the seizure and temporary retention of travel documents where a person is suspected of intending to leave Great Britain or the United Kingdom in connection with terrorism-related activity would operate. Without the amendment paragraph 4 dealt with authorisation from a senior police officer for the the retention of travel documents.

The MP proposing the amendment provided an explanation of its intended effect:

  • This amendment would create the right for an appeal in court following a temporary seizure of a passport, and requires the Secretary of State to set out in regulations a relevant court and time limit by which an appeal must have been heard.

===

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con257 (+1 tell) 0085.1%
DUP6 0075.0%
Green0 10100.0%
Independent0 1050.0%
Lab0 216 (+2 tell)084.5%
LDem44 (+1 tell) 0080.4%
PC0 30100.0%
SDLP0 2066.7%
SNP0 4066.7%
Total:307 227084.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLabaye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)tellaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDemno
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireConno
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)tellno
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemno
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
John GlenSalisburyConno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordConno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Duncan HamesChippenhamLDemno
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyCon (front bench)no
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConno
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestConno
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellConno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Stephen LloydEastbourneLDemno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeConno
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeConno
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
John PughSouthportLDem (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Julian SturdyYork OuterConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)tellno
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Mike WeatherleyHoveConno
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
David WillettsHavantConno
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
George YoungNorth West HampshireConno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLababsent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Gregory BarkerBexhill and BattleConabsent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Karen BuckWestminster NorthLababsent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentabsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Richard HarringtonWatfordConabsent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Martin HorwoodCheltenhamLDemabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)absent
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Tessa MuntWellsLDem (front bench)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Mark RecklessRochester and StroodUKIPabsent
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Ian SwalesRedcarLDemabsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive