Criminal Justice and Courts Bill — Clauses 65 and 66 — Judicial Review Application — Requirement to Provide Financial Information — 13 Jan 2015 at 18:34

The majority of MPs voted to require information on the source of financial support for a judicial review application be provided to a court.

MPs were considering the Criminal Justice and Courts Bill[1].

The motion supported by the majority of MPs taking part in this vote was:

  • That this House insists on its disagreement to Lords amendments 103, 104, 105 and 106, and proposes its amendments (a) and (b) in lieu.

The Lords amendments stated[2]

  • 103 Page 66, line 10, after “paragraph” insert “or, notwithstanding a failure to do so, the court in its discretion considers that it is nevertheless appropriate to grant the applicant leave to make the application for judicial review”
  • 104 Page 66, line 32, after “paragraph” insert “or, notwithstanding a failure to do so, the tribunal in its discretion considers that it is nevertheless appropriate to grant the applicant permission or leave to apply for relief” Clause 66
  • 105 Page 67, line 1, leave out “must” and insert “may”
  • 106 Page 67, line 7, leave out “must” and insert “may”

The Commons amendments in lieu[3]

  • Page 66, line 21, at end insert—
  • “(3AA) Rules of court under subsection (3)(b) that specify information identifying those who are, or are likely to be, sources of financial support must provide that only a person whose financial support (whether direct or indirect) exceeds, or is likely to exceed, a level set out in the rules has to be identified. This subsection does not apply to rules that specify information described in subsection (3A)(b).””
  • Page 66, line 43, at end insert—
  • “(3AA) Tribunal Procedure Rules under subsection (3)(b) that specify information identifying those who are, or are likely to be, sources of financial support must provide that only a person whose financial support (whether direct or indirect ) exceeds, or is likely to exceed, a level set out in the rules has to be identified. This subsection does not apply to rules that specify information described in subsection (3A)(b).””

During the debate leading up to the vote Chris Grayling MP[5] explained the rationale for the Commons amendments requiring the source of an applicant's financial support be provided:

  • It is to ensure that there is less chance for those who fund and control a judicial review to escape their proper measure of costs liability,

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con253 (+1 tell) 2084.5%
DUP0 4050.0%
Green0 10100.0%
Independent1 10100.0%
Lab0 211 (+2 tell)082.6%
LDem46 (+1 tell) 0083.9%
PC0 30100.0%
Respect0 10100.0%
SDLP0 30100.0%
UKIP1 0050.0%
Total:301 227083.4%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
Damian GreenAshfordConaye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeConaye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Jack StrawBlackburnLabno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)tellno
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
David WardBradford EastLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLababsent
George GallowayBradford WestRespectno
Brooks NewmarkBraintreeConaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownConaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Andrew GriffithsBurtonConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLabno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDemaye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)tellaye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Martin HorwoodCheltenhamLDemabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestConaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonConabsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLababsent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Stephen LloydEastbourneLDemaye
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConabsent
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)absent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConabsent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Mark HobanFarehamConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLabno
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Richard GrahamGloucesterConaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Caroline DinenageGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConabsent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowConaye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David WillettsHavantConabsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDemaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamConaye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveConabsent
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Ben GummerIpswichConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabno
Chris EvansIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Norman BakerLewesLDemabsent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
John LeechManchester, WithingtonLDemabsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleConabsent
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Peter HainNeathLababsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireConaye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireConaye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthConaye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Ian SwalesRedcarLDemaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConabsent
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Mark RecklessRochester and StroodUKIPaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
John GlenSalisburyConaye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLababsent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireConabsent
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)absent
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
James WhartonStockton SouthConaye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeConaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Christopher PincherTamworthConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDemaye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockConaye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
David MowatWarrington SouthConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HarringtonWatfordConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tessa MuntWellsLDem (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLabno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLabno
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Robin WalkerWorcesterConaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)tellaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive