The majority of MPs voted in favour of further public spending cuts.
The motion rejected in this vote was:
-
That this House
-
notes comments from leading doctors and nurses that the NHS is in crisis under this Government, which has wasted £3 billion on a reckless reorganisation;
-
believes an extra £2.5 billion a year should be invested in the health service, including to fund an additional 20,000 nurses and 8,000 GPs, by raising additional revenue from closing tax loopholes, a levy on tobacco companies and a tax on properties worth over £2 million;
-
further notes that the Office for Budget Responsibility has said that the Government’s spending plans in the Autumn Statement would return public spending to a share of national income last seen in the late 1930s, before there was an NHS, and a level which is incompatible with the Government’s claims to be able to protect the NHS;
-
recognises that only four OECD countries have total government expenditure at 35 per cent or less of GDP and that all of these countries have significantly higher charging as a share of overall national health spending than in the UK; and
-
calls on the Government to reconsider the plans set out in the Autumn Statement for even deeper spending cuts, which the head of the Institute for Fiscal Studies has said could involve a fundamental reimagining of the role of the state.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | tellaye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst Independent | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | tellaye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | aye |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | tellno |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | tellno |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | no |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Mike Weatherley | Hove | Con | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | no |
David Willetts | Havant | Con | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab | absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | absent |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | absent |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con | absent |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con | absent |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | absent |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | absent |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | absent |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | absent |
Conor Burns | Bournemouth West | Con (front bench) | absent |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP | absent |
Douglas Carswell | Clacton | UKIP | absent |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | absent |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | absent |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | absent |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | absent |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | absent |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | absent |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | absent |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | absent |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | absent |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | absent |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem | absent |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
George Galloway | Bradford West | Respect | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | absent |
Damian Green | Ashford | Con | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | absent |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem (front bench) | absent |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | absent |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | absent |
Jonathan Lord | Woking | Con | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | absent |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | absent |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | absent |
Esther McVey | Wirral West | Con (front bench) | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | absent |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | absent |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | absent |
Conor Murphy | Newry and Armagh | SF | absent |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | absent |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | absent |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | absent |
Mark Reckless | Rochester and Strood | UKIP | absent |
John Redwood | Wokingham | Con | absent |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | absent |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | absent |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | absent |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | absent |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | absent |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | absent |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | absent |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | absent |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | absent |
James Wharton | Stockton South | Con | absent |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | absent |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
George Young | North West Hampshire | Con | absent |