Finance Bill — Schedule 19 — Multinational Enterprises — Publication of Country by Country Tax Strategy — 28 Jun 2016 at 14:30

The majority of MPs voted against requiring multinational enterprises to publish a country by country tax strategy including information on their attitude to tax planning.

MPs were considering the Finance Bill.[1]

The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment proposed: 1, page 516, line 21, at end insert—
  • ‘(2A) A group tax strategy of a qualifying group which is a MNE group must also include a country-by-country report.
  • (2B) In paragraph (2A) “country-by-country report” has the meaning given by the Taxes (Base Erosion and Profit Shifting) (Country by Country Reporting) Regulations 2016.”

Had it not been rejected the above text would have been inserted into part 19 of Schedule 19 of the Bill[2] titled Content of group tax strategy which requires UK groups to publish tax strategy containing material including:

  • the attitude of the group towards tax planning (so far as affecting UK taxation)
  • the level of risk in relation to UK taxation that the group is prepared to accept, and
  • the approach of the group towards its dealings with HMRC

The Bill defines MNE group in reference to the "OECD Model Legislation in the OECD Country-by-Country Reporting Implementation Package as contained in the OECD’s Guidance on Transfer Pricing Documentation and Country-by-Country Reporting published in 2014". The term MNE means Multinational Enterprise.

==

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLabaye
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLabaye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPaye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonUKIPaye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLabaye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Gloria De PieroAshfieldLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPaye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLabaye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Michael EllisNorthampton NorthConno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetConno
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Marcus FyshYeovilConno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLabaye
Andrew GriffithsBurtonConno
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)both
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLabaye
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLabaye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLabaye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLabaye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Seema KennedySouth RibbleConno
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)aye
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellno
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLabaye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Scott MannNorth CornwallConno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentaye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLabaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellno
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Matthew OffordHendonConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Steven PatersonStirlingSNPaye
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLabaye
Steve ReedCroydon NorthLabaye
Christina ReesNeathLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Alex SalmondGordonSNP (front bench)aye
Antoinette SandbachEddisburyConno
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyConno
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLabaye
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Andrew StephensonPendleConno
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLabaye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
David TredinnickBosworthConno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive