Withdrawal from Afghanistan: Joint Committee — 15 Sep 2021 at 18:55

“deal with the circumstances as they are, not how we wish them to be”.
“logging the cases we have and considering how this data will be used in the future”,
“Family members of British citizens or”
“who do not qualify for the ACRS”-
“can apply to come to the UK”-[Official Report, 13 September 2021; Vol. 700, c. 685.]
“we will not be able, therefore, to respond to colleagues with specific updates on individuals.”
“consider…Government policy on Afghanistan from…February 2020 to…August 2021”.
“consider…intelligence assessments made of the…situation in Afghanistan”.
“I literally am on the phone...hearing them scream and cry and beg for help. I have no other choice but to listen and cry dreading if they will be found by the Taliban…they have already executed his brother. I’ve tried calling various immigration numbers, but still of no help.”
“This threat is directly facing all my family”.
“can’t even go outside to provide food for their kids because…Taliban is after my whole family”.
“Joint Committee to Investigate Withdrawal from Afghanistan”
“requested from the Government any intelligence assessments which covered the outlook for the regime with regards to the final withdrawal of US and coalition forces from Afghanistan”.
“We cannot provide to MPs assessments or updates on those individuals who remain in Afghanistan and whose cases they have raised.”
“We appreciate this is difficult news to deliver to constituents who are desperately worried about family members and friends.”
“With great regret, we will not be able, therefore, to respond to colleagues with specific updates on individuals.”
“with specific updates about his situation”.
“Please signpost individuals to gov.uk to check for the latest information...rather than seek to pursue cases on their behalf.”
“largely lawless, weak, and dysfunctional”.
“greatest foreign policy disaster since Suez”
“the likelihood there’s going to be the Taliban overrunning everything and owning the whole country is highly unlikely.”
“It’s like the entire country is being held hostage.”
“Just imagine if one person from my family would be left behind. Words can’t even describe what would happen to them because of me. If one person from my family is killed because of me I will never be able to forgive myself.”
“There is no military route for the Taliban to achieve their goals”.
“Afghanistan now has a burgeoning civil society, with a free press and an education system”-
“today women hold over a quarter of the seats in Afghanistan’s parliament.”
“we cannot provide to MPs assessments or updates on those individuals who remain in Afghanistan and whose cases they have raised.”
“no military path to victory for the Taliban.”-[Official Report, 8 July 2021; Vol. 698, c. 1107.]

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Kim LeadbeaterBatley and SpenLabaye
Marsha de CordovaBatterseaLabaye
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Mick WhitleyBirkenheadLab (minister)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Mark FletcherBolsoverCon (front bench)no
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)no
Kate GriffithsBurtonConno
Christian WakefordBury Southwhilst Con (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independentaye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah GreenChesham and AmershamLDemaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandConno
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)tellaye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)aye
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)aye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)no
Danny KrugerDevizesConno
Mark EastwoodDewsburyConno
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)no
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst Albaaye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
Edward TimpsonEddisburyCon (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Feryal ClarkEnfield NorthLab (minister)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanConno
Colum EastwoodFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)tellno
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
Neil O'BrienHarboroughConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Jill MortimerHartlepoolConno
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)tellno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
Jon TrickettHemsworthLabaye
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Sam TarryIlford SouthLab (minister)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Independentaye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Kate OsborneJarrowLab (minister)aye
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
James GrundyLeighCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Janet DabyLewisham EastLab (minister)aye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLabaye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Jane HuntLoughboroughCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)aye
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Independentno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Laura FarrisNewburyCon (front bench)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)tellaye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthConno
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLabaye
Nadia WhittomeNottingham EastLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Miriam CatesPenistone and StocksbridgeCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)no
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Fleur AndersonPutneyLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Jacob YoungRedcarCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)aye
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
David WarburtonSomerton and FromeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)no
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Ian LaveryWansbeckLabaye
David JohnstonWantageCon (front bench)no
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)aye
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)no
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLabaye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive