Genetic Technology (Precision Breeding) Bill — Clause 1 — Precision bred organism — 31 Oct 2022 at 20:30

“or a precision bred animal”.-(Caroline Lucas.)

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please consider switching your (UK) electricity and/or gas to Octopus Energy or tip us via Ko-Fi.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Robin MillarAberconwyCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)no
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)no
Allan DoransAyr, Carrick and CumnockSNP (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
David DuguidBanff and BuchanConno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)no
Kim LeadbeaterBatley and SpenLabaye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Joy MorrisseyBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLab (minister)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Paulette HamiltonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)no
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool Southwhilst Con (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mark FletcherBolsoverConno
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Luke EvansBosworthCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
James SunderlandBracknellCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Jamie WallisBridgendCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Jerome MayhewBroadlandCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)no
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)no
Antony HigginbothamBurnleyConno
Kate KnivetonBurtonConno
James DalyBury NorthCon (front bench)no
Christian WakefordBury Southwhilst Lab (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthConno
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Amanda MillingCannock ChaseConno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Vicky FordChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)tellaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Peter GibsonDarlingtonCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)tellno
Danny KrugerDevizesConno
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Marco LonghiDudley NorthConno
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
James MurrayEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and Lesmahagowwhilst SNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst Albaaye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Paul HolmesEastleighCon (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Bambos CharalambousEnfield, Southgatewhilst Lab (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Colum EastwoodFoyleSDLPaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Tom RandallGedlingCon (front bench)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthConno
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)no
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Sara BritcliffeHyndburnConno
Sam TarryIlford SouthLabaye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Tom HuntIpswichCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Independent (front bench)aye
James GrundyLeighCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Janet DabyLewisham EastLabaye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Jane HuntLoughboroughCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonConno
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Ben BradleyMansfieldConno
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)no
Saqib BhattiMeridenConno
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne Eastwhilst Independent (front bench)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)no
Ruth JonesNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)no
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)tellaye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West Leicestershirewhilst Conno
Michael EllisNorthampton NorthConno
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthConno
Nadia WhittomeNottingham EastLabaye
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)no
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Jacob YoungRedcarCon (front bench)tellno
Rachel MacleanRedditchConno
Crispin BluntReigateConno
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)aye
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Julian KnightSolihullwhilst Con (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConno
Katherine FletcherSouth RibbleConno
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Anna FirthSouthend WestCon (front bench)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Navendu MishraStockportLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)no
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)no
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)no
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea Westwhilst Lab (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayConno
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)no
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)aye
Simon LightwoodWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLabaye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
David JohnstonWantageConno
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Dean RussellWatfordCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyConno
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Mike AmesburyWeaver ValeLabaye
Peter BoneWellingboroughwhilst Con (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)no
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareConno
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jane StevensonWolverhampton North EastCon (front bench)no
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonConno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive