Palace of Westminister — Restoration and Renewal — Cost-Effectiveness of Relocation — 31 Jan 2018 at 18:53

The majority of MPs voted against reviewing the cost-effectiveness of relocating Parliament away from the Palace of Westminster during renovations.

MPs were considering the following motion:

  • That this House—
  • (1) affirms its commitment to the historic Palace of Westminster and its unique status as a UNESCO World Heritage Site, Royal Palace and home of our Houses of Parliament;
  • (2) takes note of the report of the Joint Committee on the Palace of Westminster ‘Restoration and Renewal of the Palace of Westminster’, HL Paper 41, HC 659;
  • (3) accepts that there is a clear and pressing need to repair the services in the Palace of Westminster in a comprehensive and strategic manner to prevent catastrophic failure in this Parliament, whilst acknowledging the demand and burden on public expenditure and fiscal constraints at a time of prudence and restraint;
  • (4) accepts in principle that action should be taken and funding should be limited to facilitate essential work to the services in this Parliament;
  • (5) agrees to review before the end of the Parliament the need for comprehensive works to take place.

The amendment rejected in this vote stated:

Amendment (c), at end of paragraph (2), insert:

  • '(2A) regrets that no detailed assessment has been carried out of the cost-effectiveness of relocating Parliament away from the Palace of Westminster, and calls for any future review to include such an assessment.'

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)no
Edward ArgarCharnwoodConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian AustinDudley Northwhilst Lab (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Richard BenyonNewburywhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Crispin BluntReigateConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)no
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)no
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportwhilst Labno
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyCon (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLabno
Jon CruddasDagenham and RainhamLabno
Alex CunninghamStockton NorthLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Tan DhesiSloughLabno
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Peter DowdBootleLab (minister)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)tellno
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleGarston and HalewoodLabno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverwhilst Independent (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadwhilst Lab (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
James FrithBury NorthLab (minister)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)aye
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Mike GapesIlford Southwhilst Lab (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
John GroganKeighleyLab (minister)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateConno
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)no
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Mark HendrickPrestonLabno
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)tellno
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Kelvin HopkinsLuton Northwhilst Independent (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)no
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Darren JonesBristol North WestLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLabno
Seema KennedySouth RibbleConno
Stephen KerrStirlingCon (front bench)no
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)no
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Peter KyleHoveLab (minister)no
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Karen LeeLincolnLab (minister)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham Eastwhilst Lab (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)tellaye
Tony LloydRochdaleLab (minister)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Sandy MartinIpswichLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Paul MastertonEast RenfrewshireCon (front bench)no
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesConno
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)no
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)no
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Alex NorrisNottingham NorthLabno
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Toby PerkinsChesterfieldLabno
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthConno
Laura PidcockNorth West DurhamLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConno
Christina ReesNeathLab (minister)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Danielle RowleyMidlothianLab (minister)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLabno
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Angela SmithPenistone and Stocksbridgewhilst Lab (front bench)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)no
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Karin SmythBristol SouthLabno
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)no
Anna SoubryBroxtowewhilst Conno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Paul SweeneyGlasgow North EastLab (minister)no
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesConno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonConno
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConno
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Thelma WalkerColne ValleyLab (minister)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Martin WhitfieldEast LothianLab (minister)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Paul WilliamsStockton SouthLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby Northwhilst Labaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)tellaye
Sarah WollastonTotneswhilst Con (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
John WoodcockBarrow and Furnesswhilst Labno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLabno
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive