Bank of England and Financial Services Bill — Misconduct — 19 Apr 2016 at 17:00

The majority of MPs voted to require regulators to show a senior manager in a financial institution has not taken reasonable steps to prevent a regulatory breach in their area of responsibility before considering them guilty of misconduct in relation to such a breach.

The alternative option, rejected in this vote, was to consider a senior manager in a financial institution guilty of misconduct if a regulatory breach occurs in their area of responsibility, unless they can show they had taken reasonable steps to avoid it.

MPs were considering the Bank of England and Financial Services Bill[1].

The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment 8, page 20, line 10, at end add
  • “and insert—
  • ‘(6) Where the authorised person mentioned in subsection (5) is a relevant authorised person, as defined under section 71A of the Financial Services and Markets Act 2000, subsection (5)(d) does not apply and subsections (7) and (8) do apply.
  • (6A) If the FCA satisfies itself that a person (P), who is a senior manager in relation to a relevant authorised person, is guilty of misconduct by virtue of subsections (5)(a)-(c), then P shall be guilty of misconduct, subject only to subsection (8).
  • (6B) But P is not guilty of misconduct by virtue of subsections (5)(a)-(c) and (7) if P satisfies the FCA that P had taken such steps as a person in P’s position could reasonably be expected to take to avoid the contravention occurring (or continuing).”

The amendment[2] would have added the above text to the end of clause 24 of the Bill[2] titled Misconduct[3] which itself provided for amendments to Section 66A of the Financial Services and Markets Act 2000

The Bill as it stood sought to consider a senior manager guilty of misconduct only if it could be shown:

  • [(5)(d)the senior manager did not take such steps as a person in the senior manager’s position could reasonably be expected to take to avoid the contravention occurring (or continuing).”

and to omit the following clause, where P is such a senior manager:

  • (6)But a person (“P”) is not guilty of misconduct by virtue of subsection (5) if P satisfies the FCA that P had taken such steps as a person in P’s position could reasonably be expected to take to avoid the contravention occurring (or continuing).

The explanatory notes accompanying the Bill[4] explain the intent of the relevant part of Clause 24 to have been to move the burden of proving reasonable steps had been taken to avoid a regulatory breach happening from a manager responsible for an area where a breach had occurred to the regulators, who, to find a manager guilty of misconduct, would be required to prove reasonable steps to avoid the breach happening were not taken.

The amendment would have replaced the omitted subsection (6) above with the text in the amendment.

Subsections (7) and (8) of section 66A refer to define “senior manager”, “designated senior management function”, “approved person” and "employee".

Under Section 66 of the Financial Services and Markets Act 2000 the Financial Services Authority has powers to act against those deemed guilty of misconduct.

Speaking during the debate prior to the vote MP Richard Burgon explained the reasoning behind the rejected amendment which would have kept the burden of proof on senior managers to show they had taken reasonable steps to avoid a regulatory breach happening in order to avoid being deemed guilty of misconduct if a regulatory breach occurred in an area they were responsible for. He said[5]:

  • The presumption of responsibility, as currently set out in legislation, applies to senior managers. It means that to avoid being found guilty of misconduct when there has been a regulatory contravention in an area for which they are responsible, they will have to prove that they took reasonable steps to prevent that contravention. This Bill removes that onus on senior bankers. The onus is entirely reasonable, proportionate and, as bitter experience tells the British people, necessary. Misconduct and misdemeanours in financial services are not merely a tale from history.

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con294 (+2 tell) 0089.7%
DUP5 0062.5%
Green0 10100.0%
Independent0 1033.3%
Lab0 189 (+2 tell)083.0%
LDem0 4050.0%
PC0 30100.0%
SDLP0 30100.0%
SNP0 45083.3%
UUP2 00100.0%
Total:301 246085.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)absent
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Andrew BinghamHigh PeakConno
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)absent
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPabsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLababsent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Nick CleggSheffield, HallamLDemabsent
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)absent
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Jo CoxBatley and SpenLabaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)tellaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPaye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLabaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno
Michael EllisNorthampton NorthConno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetConno
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)tellno
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)absent
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Seema KennedySouth RibbleConno
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLababsent
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Chris LeslieNottingham EastLabaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
John MannBassetlawLab (minister)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentabsent
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)absent
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellno
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Matthew OffordHendonConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Steven PatersonStirlingSNPaye
Mark PawseyRugbyConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConabsent
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLabaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabaye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Alex SalmondGordonSNP (front bench)absent
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLababsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthConno
Henry SmithCrawleyConno
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Andrew StephensonPendleConno
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleConno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)absent
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLab (minister)absent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConabsent
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPaye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConabsent
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive