Wales Bill — Clause 1 — Separation of the Legal Systems of England and Wales — 5 Jul 2016 at 14:30

The majority of MPs voted against the separation of the legal systems of England and Wales.

MPs were considering the Wales Bill.[1]

The amendment rejected in this vote began:

  • Amendment 5, page 2, leave out lines 1 to 6 and insert—

“Part 2B

  • Separation of the Legal Jurisdiction of England and Wales
  • Introductory
  • 92B New legal jurisdictions of England and of Wales
  • The legal jurisdiction of England and Wales becomes two separate legal jurisdictions, that of England and that of Wales.

...

The amendment went on to cover the "Separation of the law" and the "Separation of the Senior Courts".

An explanatory note accompanying the rejected amendment stated:

  • This amendment replaces the Bill’s proposed recognition of Welsh law with provisions to separate the legal jurisdictions of England and of Wales, as drafted by the Welsh Government.

The text in the Bill which the rejected amendment sought to replace was within Clause 1[2] and stated:

  • 92B Recognition of Welsh law
  • (1) There is a body of Welsh law made by the Assembly and the Welsh Ministers.
  • (2) The purpose of this section is, with due regard to the other provisions of this Act, to recognise the ability of the Assembly and the Welsh Ministers to make law forming part of the law of England and Wales.”

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £100 credit (until 20th December) for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con267 (+2 tell) 0081.5%
DUP2 0025.0%
Independent0 2066.7%
Lab0 000.0%
LDem0 000.0%
PC0 30100.0%
SDLP0 1033.3%
SNP0 35 (+2 tell)068.5%
UUP1 0050.0%
Total:270 41049.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLababsent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLababsent
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLababsent
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Hilary BennLeeds CentralLababsent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLababsent
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPaye
Lyn BrownWest HamLababsent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)absent
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordConabsent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLababsent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLababsent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Nick CleggSheffield, HallamLDemabsent
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Ann CoffeyStockportLababsent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLababsent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)absent
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLababsent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLababsent
Wayne DavidCaerphillyLababsent
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Gloria De PieroAshfieldLababsent
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPabsent
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)absent
Peter DowdBootleLababsent
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLababsent
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Michael DugherBarnsley EastLababsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Angela EagleWallaseyLababsent
Maria EagleGarston and HalewoodLababsent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLababsent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno
Michael EllisNorthampton NorthConno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)absent
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Colleen FletcherCoventry North EastLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetConno
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConabsent
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)absent
Marcus FyshYeovilConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Pat GlassNorth West DurhamLababsent
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLababsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLababsent
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLababsent
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLababsent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLababsent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)absent
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)absent
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLababsent
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLababsent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLababsent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
John HowellHenleyCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLababsent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)absent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellno
Dan JarvisBarnsley CentralLababsent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Robert JenrickNewarkConno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLababsent
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Graham JonesHyndburnLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLababsent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLababsent
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLababsent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Seema KennedySouth RibbleConno
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)tellaye
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)absent
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellno
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Peter KyleHoveLab (minister)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)absent
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Chris LawDundee WestSNP (front bench)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestConabsent
Chris LeslieNottingham EastLababsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLababsent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLababsent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)absent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLababsent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLababsent
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
John MannBassetlawLab (minister)absent
Scott MannNorth CornwallConno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)absent
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)absent
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLababsent
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentabsent
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Liz McInnesHeywood and MiddletonLababsent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)absent
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConabsent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDemabsent
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLababsent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)absent
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)absent
Matthew OffordHendonConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Steven PatersonStirlingSNPaye
Mark PawseyRugbyConabsent
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLababsent
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLababsent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLababsent
Christina ReesNeathLababsent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)absent
David RutleyMacclesfieldConno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
Alex SalmondGordonSNP (front bench)absent
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLababsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Dennis SkinnerBolsoverLababsent
Andrew SlaughterHammersmithLababsent
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)absent
Chloe SmithNorwich NorthConno
Henry SmithCrawleyConabsent
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)absent
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLababsent
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLababsent
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Andrew StephensonPendleConno
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)absent
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Nick Thomas-SymondsTorfaenLababsent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)tellaye
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anna TurleyRedcarLababsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLababsent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConabsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPabsent
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive