Budget Resolution 1 — Income Tax — Report on Possible Changes to Regime — 1 Nov 2018 at 16:48

The majority of MPs voted against a proposal to only charge income tax in 2019-20 if a report is produced on the effect of two possible changes to the income tax regime.

MPs were considering the following resolution:

  • That income tax is charged for the tax year 2019-20.
  • And it is declared that it is expedient in the public interest that this Resolution should have statutory effect under the provisions of the Provisional Collection of Taxes Act 1968.

The amendment rejected in this vote was:

  • after “tax year 2019-20” insert
  • “provided that the condition in paragraph (2) of this resolution is met.
  • (2) The condition in this paragraph is that the Chancellor of the Exchequer has, no later than 5 April 2019, laid before the House of Commons a distributional analysis of—
  • (a) the effect of reducing the threshold for the additional rate to £80,000, and
  • (b) the effect of introducing a supplementary rate of income tax, charged at a rate of 50%, above a threshold of £125,000.

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Lord John [Missing last name for 41744]BassetlawLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AldousWaveneyConno
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Con (front bench)no
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian AustinDudley Northwhilst Lab (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Steven BakerWycombeConno
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BenyonNewburywhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, Wavertreewhilst Lab (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)aye
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)no
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Conor BurnsBournemouth WestConno
Alistair BurtNorth East Bedfordshirewhilst Con (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)tellno
Colin ClarkGordonCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)no
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Robert CourtsWitneyConno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Janet DabyLewisham EastLabaye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)aye
Emma Dent CoadKensingtonLabaye
Tan DhesiSloughLab (minister)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
David DrewStroudLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastConno
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)aye
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverwhilst Independent (front bench)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksConno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadwhilst Independent (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)no
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
James FrithBury NorthLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)no
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford Southwhilst Lab (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Mark GarnierWyre ForestConno
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)no
Ruth GeorgeHigh PeakLab (minister)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneywhilst Conno
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
John GroganKeighleyLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Kirstene HairAngusCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and Weybridgewhilst Con (front bench)no
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanConno
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
James HeappeyWellsConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Mike HillHartlepoolLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Kelvin HopkinsLuton Northwhilst Independent (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
John HowellHenleyCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Alister JackDumfries and GallowayConno
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Darren JonesBristol North WestLab (minister)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Seema KennedySouth RibbleConno
Stephen KerrStirlingCon (front bench)no
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Karen LeeLincolnLab (minister)aye
Phillip LeeBracknellwhilst Conno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Ivan LewisBury Southwhilst Independent (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Emma Little PengellyBelfast SouthDUP (front bench)no
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Jonathan LordWokingConno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Rachel MacleanRedditchConno
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Sandy MartinIpswichLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Paul MastertonEast RenfrewshireConno
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)tellno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)aye
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Damien MooreSouthportCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLabaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)aye
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)no
Jared O'MaraSheffield, Hallamwhilst Independentaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Fiona OnasanyaPeterboroughwhilst Lab (front bench)aye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Andrew PercyBrigg and GooleConno
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthConno
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Jo PlattLeighLab (minister)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterConno
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Faisal RashidWarrington SouthLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Douglas RossMorayCon (front bench)no
Danielle RowleyMidlothianLab (minister)aye
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Amber RuddHastings and Ryewhilst Conno
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Joan RyanEnfield Northwhilst Lab (front bench)aye
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Eleanor SmithWolverhampton South WestLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Laura SmithCrewe and NantwichLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)no
Karin SmythBristol SouthLabaye
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conno
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)aye
Anna SoubryBroxtowewhilst Conno
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Paul SweeneyGlasgow North EastLab (minister)aye
Hugo SwireEast DevonConno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Maggie ThroupErewashConno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamwhilst Labaye
Ed VaizeyWantagewhilst Con (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLabaye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Thelma WalkerColne ValleyLab (minister)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
Giles WatlingClactonCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Martin WhitfieldEast LothianLab (minister)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Paul WilliamsStockton SouthLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby Northwhilst Labaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
John WoodcockBarrow and Furnesswhilst Independent (front bench)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Mohammad YasinBedfordLabaye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive