European Union Referendum Bill — Second Reading — 9 Jun 2015 at 19:36

The majority of MPs voted in favour of a referendum, to be held before the end of 2017, on whether the United Kingdom should remain a member of the European Union.

MPs were considering the European Union Referendum Bill[1]

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That the Bill be now read a Second time.

The support for the motion means the Bill can continue on its path to becoming law.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con320 (+2 tell) 0097.6%
DUP6 0075.0%
Green1 00100.0%
Independent1 00100.0%
Lab206 0088.8%
LDem7 0087.5%
SNP0 53 (+2 tell)098.2%
UKIP1 00100.0%
UUP2 00100.0%
Total:544 53094.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Peter AldousWaveneyConaye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Lucy AllanTelfordConaye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Heidi AllenSouth CambridgeshireConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLabaye
Stuart AndrewPudseyConaye
Caroline AnsellEastbourneConaye
Edward ArgarCharnwoodConaye
Richard ArklessDumfries and GallowaySNPno
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleConaye
Ian AustinDudley NorthLabaye
Richard BaconSouth NorfolkConaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Steven BakerWycombeConaye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayConaye
Kevin BarronRother ValleyLabaye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyConaye
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyConaye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyConaye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
James BerryKingston and SurbitonConaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNPno
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastConaye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonConaye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Crispin BluntReigateConaye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonConaye
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLabaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConaye
Steve BrineWinchesterConaye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLabaye
Fiona BruceCongletonConaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLabaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDemaye
Neil CarmichaelStroudConaye
Douglas CarswellClactonUKIPaye
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesConaye
Alex ChalkCheltenhamConaye
Sarah ChampionRotherhamLabaye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNPno
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsConaye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Nick CleggSheffield, HallamLDemabsent
James CleverlyBraintreeConaye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConaye
Ann ClwydCynon ValleyLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheConaye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportConaye
Julie CooperBurnleyLabaye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Alberto CostaSouth LeicestershireConaye
Ronnie CowanInverclydeSNPno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Jo CoxBatley and SpenLabaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Judith CumminsBradford SouthLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Byron DaviesGowerConaye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireConaye
David DaviesMonmouthConaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
James DaviesVale of ClwydConaye
Mims DaviesEastleighConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNPno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Thangam DebbonaireBristol WestLabaye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Michelle DonelanChippenhamConaye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayConaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Peter DowdBootleLabaye
Oliver DowdenHertsmereConaye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetConaye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Flick DrummondPortsmouth SouthConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Michael EllisNorthampton NorthConaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLabaye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLabaye
Graham EvansWeaver ValeConabsent
Nigel EvansRibble ValleyConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemaye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)tellno
Suella FernandesFarehamConaye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Kevin FosterTorbayConaye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLabaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireConaye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordConaye
Marcus FyshYeovilConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mike GapesIlford SouthLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestConaye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNPno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
Pat GlassNorth West DurhamLabaye
John GlenSalisburyConaye
Mary GlindonNorth TynesideLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Zac GoldsmithRichmond ParkConaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
Peter GrantGlenrothesSNPno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNPno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestConaye
Damian GreenAshfordConaye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLabaye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateConaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Richard HarringtonWatfordConabsent
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Rebecca HarrisCastle PointConaye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenConaye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLabaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sue HaymanWorkingtonLabaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
James HeappeyWellsConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConabsent
Mark HendrickPrestonLabaye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLababsent
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Sylvia HermonNorth DownIndependentaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetConaye
Margaret HodgeBarkingLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Kate HollernBlackburnLababsent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyConaye
Ben HowlettBathConaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLabaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConaye
Imran HussainBradford EastLabaye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabaye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodConaye
Robert JenrickNewarkConaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestConaye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLabaye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLababsent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Seema KennedySouth RibbleConaye
George KerevanEast LothianSNPno
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Sadiq KhanTootingLabaye
Danny KinahanSouth AntrimUUPaye
Stephen KinnockAberavonLabaye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellaye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullConaye
Kwasi KwartengSpelthorneConaye
Peter KyleHoveLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDemaye
David LammyTottenhamLabaye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireConaye
Ian LaveryWansbeckLabaye
Chris LawDundee WestSNPno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordConaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Clive LewisNorwich SouthLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetConaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLabaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConaye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreenaye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Karen LumleyRedditchConaye
Holly LynchHalifaxLabaye
Craig MackinlaySouth ThanetConaye
David MackintoshNorthampton SouthConaye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNPabsent
Fiona MactaggartSloughLabaye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantConaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
John MannBassetlawLabaye
Scott MannNorth CornwallConaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLabaye
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Tania MathiasTwickenhamConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnConaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Andy McDonaldMiddlesbroughLabaye
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNPno
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)no
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
John McNallyFalkirkSNPno
Stephen McPartlandStevenageConaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Mark MenziesFyldeConaye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewConaye
Huw MerrimanBexhill and BattleConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Maria MillerBasingstokeConaye
Amanda MillingCannock ChaseConaye
Nigel MillsAmber ValleyConaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNPno
Madeleine MoonBridgendLabaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Grahame MorrisEasingtonLabaye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsConaye
David MowatWarrington SouthConaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNPno
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellaye
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthConaye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConaye
David NuttallBury NorthConaye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Matthew OffordHendonConaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLabaye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLabaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Steven PatersonStirlingSNPno
Mark PawseyRugbyConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLabaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleConaye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLabaye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamConaye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Christopher PincherTamworthConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Rebecca PowTaunton DeaneConaye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
Victoria PrentisBanburyConaye
Mark PriskHertford and StortfordConaye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamConaye
Will QuinceColchesterConaye
Yasmin QureshiBolton South EastLabaye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLabaye
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLabaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetConaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabaye
Margaret RitchieSouth DownSDLPabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyConaye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mary RobinsonCheadleConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburyConaye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Paul ScullySutton and CheamConaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLabaye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLabaye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLabaye
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Henry SmithCrawleyConaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLabaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Nick SmithBlaenau GwentLabaye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Karin SmythBristol SouthLabaye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Amanda SollowayDerby NorthConaye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodConaye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLabaye
Chris StephensGlasgow South WestSNPno
Andrew StephensonPendleConaye
Jo StevensCardiff CentralLabaye
John StevensonCarlisleConaye
Bob StewartBeckenhamConaye
Iain StewartMilton Keynes SouthConaye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLabaye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLabaye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterConaye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Conaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleConaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Derek ThomasSt IvesConaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLabaye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)tellno
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst SNP (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLababsent
Maggie ThroupErewashConaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
David TredinnickBosworthConabsent
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConaye
Anna TurleyRedcarLabaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterConaye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLabaye
Valerie VazWalsall SouthLabaye
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Matt WarmanBoston and SkegnessConaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabaye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireConaye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonConaye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConaye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Craig WilliamsCardiff NorthConaye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDemaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLabaye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesConaye
Mike WoodDudley SouthConaye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)absent
William WraggHazel GroveConaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonConaye
Daniel ZeichnerCambridgeLabaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive