Scotland Bill — New Clause 1 — Independent Commission on Impact of Full Fiscal Autonomy for Scotland on the Scottish Economy — 29 Jun 2015 at 21:45

The majority of MPs voted against appointing a group to analyse and report on the impact of full fiscal autonomy for Scotland on the Scottish economy.

MPs were considering the Scotland Bill[1]

The proposed new clause rejected in this vote was titled: Independent Commission on Full Fiscal Autonomy and stated:

  • (1) The Secretary of State shall appoint a commission of between four and eleven members to conduct an analysis of the impact of full fiscal autonomy on the Scottish economy, labour market and public finances and to report by 31 March 2016.
  • (2) No Member of the House of Commons or of the Scottish Parliament may be a member of the commission.
  • (3) No employee of the Scottish Government or of any government Department or agency anywhere in the United Kingdom may be a member of the commission.
  • (4) The Secretary of State shall appoint as members of the commission only persons who appear to the Secretary of State to hold a relevant qualification or to have relevant experience.
  • (5) The Secretary of State shall not appoint as a member of the commission any person who is a member of a political party.
  • (6) Before appointing any member of the commission, the Secretary of State must consult—
  • (a) the Chair of any select committee appointed by the House of Commons to consider Scottish affairs, and
  • (b) the Chair of any select committee appointed by the House of Commons to examine the expenditure, administration and policy of Her Majesty’s Treasury and its associated public bodies.
  • (7) The Secretary of State may by regulations issue the commission with terms of reference and guidelines for the commission’s working methods, including an outline definition of the policy of full fiscal autonomy for the commission to analyse.
  • (8) The Secretary of State must lay copies of the report of the commission before both Houses of Parliament, and must transmit a copy of the report of the commission to the presiding officer of the Scottish Parliament.
  • (9) Regulations under this section must be made by statutory instrument, subject to annulment in pursuance of a resolution of either House of Parliament.

An explanatory note accompanying the proposed new clause stated:

  • This New Clause requires the Secretary of State for Scotland to establish an independent commission of external experts, appointed in consultation with the Treasury Select Committee and Scottish Affairs Select Committee, to publish a report by 31 March 2016 setting out an analysis of the impact of the policy of Full Fiscal Autonomy on the Scottish economy, labour market and public finances.

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con313 (+2 tell) 0095.5%
DUP4 0050.0%
Green0 10100.0%
Independent1 00100.0%
Lab0 187 (+2 tell)081.5%
LDem0 4050.0%
PC2 0066.7%
SNP55 0098.2%
UUP1 0050.0%
Total:376 192089.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLabaye
Guto BebbAberconwyConno
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNPno
Gerald HowarthAldershotConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyConno
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordConno
Angela RaynerAshton-under-LyneLabaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
Victoria PrentisBanburyConno
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabaye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
John MannBassetlawLabaye
Ben HowlettBathConno
Jo CoxBatley and SpenLababsent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
Bob StewartBeckenhamConno
Richard FullerBedfordConno
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLPabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConno
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Huw MerrimanBexhill and BattleConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLababsent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLabaye
David AndersonBlaydonLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestConno
Peter DowdBootleLabaye
Matt WarmanBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestConno
Phillip LeeBracknellConno
Imran HussainBradford EastLabaye
Judith CumminsBradford SouthLabaye
Naseem ShahBradford WestLabaye
James CleverlyBraintreeConno
Chris DaviesBrecon and RadnorshireConno
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetConno
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreenaye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Karin SmythBristol SouthLabaye
Thangam DebbonaireBristol WestLabaye
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Julie CooperBurnleyLabaye
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsConno
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNPno
Craig WhittakerCalder ValleyConno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLabaye
Amanda MillingCannock ChaseConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jo StevensCardiff CentralLabaye
Craig WilliamsCardiff NorthConno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
John StevensonCarlisleConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireConno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemabsent
Rebecca HarrisCastle PointConno
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Mark WilliamsCeredigionLDemaye
Edward ArgarCharnwoodConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleConno
Simon BurnsChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Michelle DonelanChippenhamConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Chris MathesonCity of ChesterLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Martin VickersCleethorpesConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)tellaye
David JonesClwyd WestConno
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Will QuinceColchesterConno
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonConno
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Tom PursgloveCorbyConno
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyConno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthConno
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Amanda SollowayDerby NorthConno
Margaret BeckettDerby SouthLabaye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLabaye
Mike WoodDudley SouthConno
Helen HayesDulwich and West NorwoodLabaye
Richard ArklessDumfries and GallowaySNPno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Chris LawDundee WestSNPno
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNPno
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Rupa HuqEaling Central and ActonLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLabaye
Grahame MorrisEasingtonLabaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
George KerevanEast LothianSNPno
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Caroline AnsellEastbourneConno
Mims DaviesEastleighConno
Antoinette SandbachEddisburyConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst SNP (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLabaye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLabaye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLababsent
John McNallyFalkirkSNPno
Suella FernandesFarehamConno
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPabsent
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNPno
Chris StephensGlasgow South WestSNPabsent
Peter GrantGlenrothesSNPno
Richard GrahamGloucesterConno
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Byron DaviesGowerConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Melanie OnnGreat GrimsbyLabaye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Holly LynchHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Edward GarnierHarboroughConno
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastConno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Alan MakHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
William WraggHazel GroveConno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
Oliver DowdenHertsmereConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakConno
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLababsent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabaye
Jeremy QuinHorshamConno
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Peter KyleHoveLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ronnie CowanInverclydeSNPno
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Chris EvansIslwynLabaye
Stephen HepburnJarrowLababsent
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
James BerryKingston and SurbitonConno
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodConno
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Maria CaulfieldLewesConno
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)tellaye
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldConno
Karl McCartneyLincolnConno
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNPno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
David RutleyMacclesfieldConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)tellno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLabaye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireConabsent
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConno
Andy McDonaldMiddlesbroughLabaye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyConno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodConno
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Christina ReesNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConabsent
Richard BenyonNewburyConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLabaye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabaye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNPno
Scott MannNorth CornwallConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonConno
Simon HoareNorth DorsetConno
Sylvia HermonNorth DownIndependentno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDemabsent
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLabaye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLabaye
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthConno
David MackintoshNorthampton SouthConno
Chloe SmithNorwich NorthConno
Clive LewisNorwich SouthLabaye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDemaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLabaye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNPno
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNPno
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughConno
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewConno
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportConno
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLabaye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLababsent
Stuart AndrewPudseyConno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Anna TurleyRedcarLabaye
Karen LumleyRedditchConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Conno
Zac GoldsmithRichmond ParkConno
Simon DanczukRochdaleLabaye
Kelly TolhurstRochester and StroodConno
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthConno
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLababsent
Mark PawseyRugbyConno
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenConno
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLabaye
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLabaye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLabaye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDemabsent
Louise HaighSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodConno
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamConno
Fiona MactaggartSloughLabaye
Julian KnightSolihullConno
David WarburtonSomerton and FromeConno
Danny KinahanSouth AntrimUUPabsent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Heidi AllenSouth CambridgeshireConabsent
Heather WheelerSouth DerbyshireConno
Richard DraxSouth DorsetConno
Margaret RitchieSouth DownSDLPabsent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireConno
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Richard BaconSouth NorfolkConno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneConno
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabaye
Derek ThomasSt IvesConno
Jeremy LefroyStaffordConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Steven PatersonStirlingSNPno
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLababsent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLababsent
Bill CashStoneConno
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonConno
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLabaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthConno
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Rebecca PowTaunton DeaneConno
Lucy AllanTelfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Luke HallThornbury and YateConno
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConno
Sadiq KhanTootingLababsent
Kevin FosterTorbayConno
Nick Thomas-SymondsTorfaenLabaye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLabaye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Tania MathiasTwickenhamConno
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydConno
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLabaye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLabaye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLabaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
David MowatWarrington SouthConno
Chris WhiteWarwick and LeamingtonConno
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordConabsent
Peter AldousWaveneyConno
Nusrat GhaniWealdenConno
Graham EvansWeaver ValeConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsConno
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLabaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemabsent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLabaye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabaye
Robin WalkerWorcesterConno
Sue HaymanWorkingtonLabaye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Steven BakerWycombeConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestConno
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Marcus FyshYeovilConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLabaye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive