Summer Budget 2015 Resolution 3 — Inheritance Tax — 14 Jul 2015 at 18:50

The majority of MPs voted to make changes to inheritance tax including raising the effective threshold for starting to pay inheritance tax to £1 million.

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That provision (including provision having retrospective effect) may be made about inheritance tax.

The budget[1] raised the effective inheritance tax threshold to £1 million. According to notes published by Parliament[2] the motion:

  • Authorises the Finance Bill to provide (including provision having retrospective effect) for:
  • * the inheritance tax treatment of settled property;
  • * the introduction of a new nil-rate band when a residence is passed to direct descendants; and
  • * a freeze in the existing nil rate band for the tax years 2018-19, 2019-2020 and 2020-21.

The new nil rate band is the mechanism by which the effective inheritance tax threshold was raised to £1 million. A nil rate band is another term for the threshold at which inheritance tax becomes payable; the existing threshold at the time of the vote was £325,000.[3]

Settled property is property in a trust[4]. The budget[1] stated:

  • the government will introduce new rules to target avoidance through the use of multiple trusts. It will also simplify the calculation of trust rules.

===

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con319 (+2 tell) 0097.3%
DUP7 0087.5%
Green0 10100.0%
Independent1 00100.0%
Lab0 211 (+2 tell)091.8%
LDem0 7087.5%
PC0 30100.0%
SDLP0 30100.0%
SNP0 55098.2%
UUP2 00100.0%
Total:329 280095.2%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLabno
Guto BebbAberconwyConaye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Neil GrayAirdrie and ShottsSNPno
Gerald HowarthAldershotConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordConaye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabno
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)no
Ben HowlettBathCon (front bench)aye
Jo CoxBatley and SpenLab (minister)absent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordConaye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)aye
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLabno
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Peter DowdBootleLabno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Phillip LeeBracknellConaye
Imran HussainBradford EastLabno
Judith CumminsBradford SouthLabno
Naseem ShahBradford WestLabno
James CleverlyBraintreeConaye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreenno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)no
Thangam DebbonaireBristol WestLababsent
Keith SimpsonBroadlandConaye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Julie CooperBurnleyLabno
Andrew GriffithsBurtonConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConaye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no
Amanda MillingCannock ChaseConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Jo StevensCardiff CentralLabno
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointConaye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Simon BurnsChelmsfordConaye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Chris MathesonCity of ChesterLabno
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Tom PursgloveCorbyConaye
Colleen FletcherCoventry North EastLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Henry SmithCrawleyConaye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLabno
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
David HansonDelynLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Amanda SollowayDerby NorthConaye
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Mike WoodDudley SouthConaye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)absent
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Rupa HuqEaling Central and ActonLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLabno
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
George KerevanEast LothianSNP (front bench)no
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Caroline AnsellEastbourneConaye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst SNP (front bench)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Clive EffordElthamLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLabno
John McNallyFalkirkSNPno
Suella FernandesFarehamCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Damian CollinsFolkestone and HytheConaye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Chris StephensGlasgow South WestSNPno
Peter GrantGlenrothesSNPno
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Byron DaviesGowerCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Melanie OnnGreat GrimsbyLabno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabno
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Holly LynchHalifaxLababsent
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
William WraggHazel GroveConaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Matthew OffordHendonConaye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Peter KyleHoveLabno
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Chris EvansIslwynLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLabno
John CryerLeyton and WansteadLababsent
Michael FabricantLichfieldConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNPno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConaye
Andy McDonaldMiddlesbroughLabno
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)tellno
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNPno
Christina ReesNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLabno
Jessica MordenNewport EastLabno
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Scott MannNorth CornwallConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonConaye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Norman LambNorth NorfolkLDemno
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Pat GlassNorth West DurhamLabno
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)aye
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDemno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew SmithOxford EastLababsent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNPno
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Andrew StephensonPendleConaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyConaye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Alok SharmaReading WestConaye
Anna TurleyRedcarLab (minister)no
Karen LumleyRedditchConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Zac GoldsmithRichmond ParkConaye
Simon DanczukRochdaleLabno
Kelly TolhurstRochester and StroodConaye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyConaye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Alan HaselhurstSaffron WaldenConaye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLabno
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)tellno
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLabno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Nick CleggSheffield, HallamLDemabsent
Louise HaighSheffield, HeeleyLabno
Mark SpencerSherwoodConaye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLabno
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireConaye
Richard DraxSouth DorsetConaye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Seema KennedySouth RibbleConaye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneConaye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayConaye
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Steven PatersonStirlingSNPno
Ann CoffeyStockportLabno
Alex CunninghamStockton NorthLababsent
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamConaye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Christopher PincherTamworthConaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsConaye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateConaye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Sadiq KhanTootingLabno
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellaye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLabno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonConaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Richard HarringtonWatfordConaye
Peter AldousWaveneyConaye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
James HeappeyWellsConaye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLabno
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Tom WatsonWest Bromwich EastLabno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLabno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDemno
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLabno
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Robin WalkerWorcesterConaye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabno
Marcus FyshYeovilConabsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Julian SturdyYork OuterConaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive