Charter for Budget Responsibility — Aiming for Budget Surplus — Cap on Welfare Spending — 14 Oct 2015 at 20:45

The majority of MPs voted for reducing public borrowing, aiming for a budget surplus in normal times, and in favour of capping welfare spending.

The motion supported by the majority of MPs taking part in this vote was:

The Charter for Budget Responsibility: autumn 2015 update[1] states:

  • The Treasury’s objectives for fiscal policy are to:
  • ensure sustainable public finances that support confidence in the economy, promote intergenerational fairness, and ensure the effectiveness of wider government policy
  • support and improve the effectiveness of monetary policy in stabilising economic fluctuations

Under the heading "Mandate for fiscal policy" the document continues:

In normal times, once a headline surplus has been achieved, the Treasury’s mandate for fiscal policy is:

  • a target for a surplus on public sector net borrowing in each subsequent year

For the period outside normal times from 2015-16 the Treasury’s mandate for fiscal policy is:

  • a target for a surplus on public sector net borrowing by the end of 2019-20

The previous mandate for fiscal policy was included in the Autumn 2014 Charter for Budget Responsibility Update[2] was:

  • a forward - looking aim to achieve cyclically - adjusted current balance by the end of the third year of the rolling, 5-year forecast period.

The autumn 2015 update which was the subject of this vote added this period until 2019-20, the Treasury’s mandate for fiscal policy is supplemented by:

  • a target for public sector net debt as a percentage of GDP to be falling in each year

The charter also contains a section on capping welfare spending,

  • To ensure that expenditure on welfare remains sustainable, the Treasury’s mandate for fiscal policy is further supplemented by:
  • the cap on welfare spending, at a level set out by the Treasury in the most recently published Budget report, over the rolling 5-year forecast period, to ensure that expenditure on welfare is contained within a predetermined ceiling.

The section on the welfare cap remained unchanged following the approval of the autumn 2015 update.

See also:: Vote on Charter for Budget Responsibility: Autumn Statement 2014 Update — 13 Jan 2015.

The March 2015 budget[3] states the 2015-16 Welfare Cap is £119.7bn and gives forecast spending in the scope of the cap in that year as £120.6bn

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con312 (+2 tell) 0095.2%
DUP5 0062.5%
Green0 10100.0%
Lab0 191 (+2 tell)083.2%
LDem0 80100.0%
PC0 30100.0%
SDLP0 1033.3%
SNP0 54098.2%
UKIP1 00100.0%
UUP2 00100.0%
Total:320 258090.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLababsent
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLabno
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConaye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyConaye
Margaret BeckettDerby SouthLabno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)aye
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLababsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonUKIPaye
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Nick CleggSheffield, HallamLDemno
James CleverlyBraintreeConaye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Julie CooperBurnleyLabno
Rosie CooperWest LancashireLababsent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Jo CoxBatley and SpenLab (minister)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLabno
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Byron DaviesGowerCon (front bench)aye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Thangam DebbonaireBristol WestLababsent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Peter DowdBootleLabno
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)tellaye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLabno
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPaye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLababsent
Graham EvansWeaver ValeConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Suella FernandesFarehamCon (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Colleen FletcherCoventry North EastLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetConaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Marcus FyshYeovilConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabno
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLababsent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Ben HowlettBathCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLababsent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLababsent
Seema KennedySouth RibbleConaye
George KerevanEast LothianSNP (front bench)no
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Sadiq KhanTootingLabno
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)aye
Stephen KinnockAberavonLabno
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConabsent
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Peter KyleHoveLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Chris LeslieNottingham EastLababsent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLababsent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
John MannBassetlawLab (minister)no
Scott MannNorth CornwallConaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)no
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
Andy McDonaldMiddlesbroughLabno
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)absent
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellno
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Matthew OffordHendonConaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)tellaye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Steven PatersonStirlingSNPno
Mark PawseyRugbyConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLababsent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Christina ReesNeathLab (minister)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLababsent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLabno
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Joan RyanEnfield NorthLabno
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLabno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestConaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLabno
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLababsent
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Henry SmithCrawleyConaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)no
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodConaye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)no
Chris StephensGlasgow South WestSNPno
Andrew StephensonPendleConaye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLabno
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Chuka UmunnaStreathamLabno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConabsent
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConaye
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
William WraggHazel GroveConaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive