The majority of MPs voted to take account of carbon dioxide emissions traded via the European Union to Emissions Trading Scheme when calculating the state of the UK carbon account for periods from 2028.
MPs were considering the Energy Bill.[1]
The proposed new clause rejected in this vote was titled:Emissions trading: United Kingdom carbon account and stated:
Speaking during the debate Alan Whitehead MP (Labour) the Shadow Minister for Energy and Climate Change explained the intent of the new clause saying:[2]
-
This new clause seeks a slightly different route to the goal of more effective carbon accounting in the fifth carbon budget and beyond. It seeks to make the Government directly accountable for emissions in the sectors covered by the EU emission trading system when determining whether the UK is staying within its national carbon budgets. The EU ETS covers emissions in the electricity sector and heavy industry, and the carbon accounting regulations currently allow the Government to ignore emissions from those sectors when determining whether the carbon budgets have been met.
Section 11 of the Climate Change Act 2008 required a Secretary of State to set a limit on the net amount of carbon units that may be credited to the net UK carbon account for each budgetary period, Section 27 of that Act provides details of how the net amount of carbon units emitted is to be calculated.
Debate in Parliament | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil and South Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Richard Arkless | Dumfries and Galloway | SNP (front bench) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Hannah Bardell | Livingston | SNP (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Mhairi Black | Paisley and Renfrewshire South | SNP (front bench) | aye |
Ian Blackford | Ross, Skye and Lochaber | SNP (front bench) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Phil Boswell | Coatbridge, Chryston and Bellshill | SNP | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Deidre Brock | Edinburgh North and Leith | SNP (front bench) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Richard Burgon | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Dawn Butler | Brent Central | Lab | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Ruth Cadbury | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | SNP (front bench) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Douglas Chapman | Dunfermline and West Fife | SNP (front bench) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Julie Cooper | Burnley | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Ronnie Cowan | Inverclyde | SNP (front bench) | aye |
Jo Cox | Batley and Spen | Lab | aye |
Neil Coyle | Bermondsey and Old Southwark | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Judith Cummins | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Martyn Day | Linlithgow and East Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Martin Docherty | West Dunbartonshire | SNP | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
Stuart Donaldson | West Aberdeenshire and Kincardine | SNP | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Peter Dowd | Bootle | Lab | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Marion Fellows | Motherwell and Wishaw | SNP (front bench) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Colleen Fletcher | Coventry North East | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Vicky Foxcroft | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Stephen Gethins | North East Fife | SNP (front bench) | aye |
Patricia Gibson | North Ayrshire and Arran | SNP (front bench) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Patrick Grady | Glasgow North | SNP (front bench) | aye |
Peter Grant | Glenrothes | SNP (front bench) | aye |
Neil Gray | Airdrie and Shotts | SNP (front bench) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Margaret Greenwood | Wirral West | Lab (minister) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Carolyn Harris | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Helen Hayes | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Sue Hayman | Workington | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Drew Hendry | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | SNP (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kate Hollern | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Rupa Huq | Ealing Central and Acton | Lab (minister) | aye |
Imran Hussain | Bradford East | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
George Kerevan | East Lothian | SNP (front bench) | aye |
Stephen Kinnock | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Peter Kyle | Hove | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | aye |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Clive Lewis | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Rebecca Long-Bailey | Salford and Eccles | Lab (minister) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Holly Lynch | Halifax | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Justin Madders | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Rachael Maskell | York Central | Lab (minister) | aye |
Chris Matheson | City of Chester | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Callum McCaig | Aberdeen South | SNP (front bench) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Andy McDonald | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Stewart McDonald | Glasgow South | SNP (front bench) | aye |
Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | SNP (front bench) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
Conor McGinn | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Anne McLaughlin | Glasgow North East | SNP (front bench) | aye |
Jim McMahon | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
John McNally | Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | aye |
Carol Monaghan | Glasgow North West | SNP (front bench) | aye |
Paul Monaghan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | SNP (front bench) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | tellaye |
Roger Mullin | Kirkcaldy and Cowdenbeath | SNP (front bench) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Gavin Newlands | Paisley and Renfrewshire North | SNP (front bench) | aye |
John Nicolson | East Dunbartonshire | SNP (front bench) | aye |
Brendan O'Hara | Argyll and Bute | SNP (front bench) | aye |
Melanie Onn | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Kate Osamor | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Kirsten Oswald | East Renfrewshire | SNP (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Steven Paterson | Stirling | SNP | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Matthew Pennycook | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Angela Rayner | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Christina Rees | Neath | Lab | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Marie Rimmer | St Helens South and Whiston | Lab (minister) | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Gavin Robinson | Belfast East | DUP (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Naseem Shah | Bradford West | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Tommy Sheppard | Edinburgh East | SNP (front bench) | aye |
Paula Sherriff | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Tulip Siddiq | Hampstead and Kilburn | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Jeff Smith | Manchester, Withington | Lab (minister) | tellaye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Karin Smyth | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Chris Stephens | Glasgow South West | SNP | aye |
Jo Stevens | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Alison Thewliss | Glasgow Central | SNP (front bench) | aye |
Nick Thomas-Symonds | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Owen Thompson | Midlothian | SNP (front bench) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Anna Turley | Redcar | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Catherine West | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Philippa Whitford | Central Ayrshire | SNP (front bench) | aye |
Corri Wilson | Ayr, Carrick and Cumnock | SNP | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Daniel Zeichner | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Caroline Ansell | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Victoria Borwick | Kensington | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Mims Davies | Eastleigh | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Lucy Frazer | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
James Heappey | Wells | Con (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | tellno |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Nigel Huddleston | Mid Worcestershire | Con | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | tellno |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Ranil Jayawardena | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
Kit Malthouse | North West Hampshire | Con | no |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Rebecca Pow | Taunton Deane | Con (front bench) | no |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con | no |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
David Warburton | Somerton and Frome | Con | no |
Matt Warman | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Mike Wood | Dudley South | Con | no |
William Wragg | Hazel Grove | Con (front bench) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | absent |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | absent |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | absent |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | absent |
Guto Bebb | Aberconwy | Con | absent |
John Bercow | Buckingham | Speaker (front bench) | absent |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
Kirsty Blackman | Aberdeen North | SNP (front bench) | absent |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | absent |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | absent |
Mickey Brady | Newry and Armagh | SF | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
Alan Brown | Kilmarnock and Loudoun | SNP | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | absent |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | absent |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | absent |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Douglas Carswell | Clacton | UKIP | absent |
Joanna Cherry | Edinburgh South West | SNP (front bench) | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | absent |
Angela Crawley | Lanark and Hamilton East | SNP (front bench) | absent |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | absent |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | absent |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | absent |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | absent |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | absent |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | absent |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | absent |
Thangam Debbonaire | Bristol West | Lab (minister) | absent |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | absent |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab | absent |
Tom Elliott | Fermanagh and South Tyrone | UUP | absent |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | absent |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | absent |
Margaret Ferrier | Rutherglen and Hamilton West | SNP (front bench) | absent |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | absent |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | absent |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | absent |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | absent |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | absent |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | absent |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | absent |
Louise Haigh | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Margaret Hodge | Barking | Lab | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
John Howell | Henley | Con (front bench) | absent |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | absent |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab | absent |
Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
Calum Kerr | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | SNP (front bench) | absent |
Sadiq Khan | Tooting | Lab | absent |
Danny Kinahan | South Antrim | UUP (front bench) | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | absent |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | absent |
Chris Law | Dundee West | SNP (front bench) | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | absent |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | absent |
David Mackintosh | Northampton South | Con (front bench) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | absent |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | absent |
Paul Maskey | Belfast West | SF | absent |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | absent |
Natalie McGarry | Glasgow East | whilst Independent | absent |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | absent |
Francie Molloy | Mid Ulster | SF | absent |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | absent |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | absent |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | absent |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | absent |
Jess Phillips | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | absent |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | absent |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | absent |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | absent |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | absent |
Alex Salmond | Gordon | SNP (front bench) | absent |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | absent |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | absent |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | absent |
Ruth Smeeth | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Keir Starmer | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | absent |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | absent |
Wes Streeting | Ilford North | Lab (minister) | absent |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | absent |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | absent |
Michelle Thomson | Edinburgh West | whilst Independent (front bench) | absent |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | absent |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | absent |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | absent |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | absent |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | absent |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | absent |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | absent |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | absent |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | absent |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | absent |