Local Audit (Public Access to Documents) Bill — Clause 1 — Right for All Registered Voters to Inspect Accounting Records of Certain Public Bodies — 24 Mar 2017 at 12:30

The majority of MPs voted against giving anyone registered to vote in local elections in the UK the right to inspect the accounting records of certain public bodies, instead restricting this right to journalists and persons interested.

The amendment rejected in this vote was:

  • amendment 2, page 1, line 5, leave out from “after” to the end of the subsection and insert—
  • any members of the public who are registered to vote in local elections in the United Kingdom”.

The rejected amendment was accompanied by the following explanatory note:

The rejected amendment would have impacted clause 1 of the Bill[2] titled: Inspection of accounting records by journalists and citizen journalists

which stated:

  • (1) Section 26 of the Local Audit and Accountability Act 2014 (inspection of documents etc) is amended as follows.
  • (2) In subsection (1) (persons who can inspect accounting records and related documents) after “persons interested” insert “or any journalist”.
  • (3) After that subsection insert—
  • “(1A) In subsection (1) “journalist” means any person who produces for publication journalistic material (whether paid to do so or otherwise).”

The position prior to the Bill was that only "persons interested" had rights to inspect accounting records and supporting documents, the Bill sought to extend this to also cover "any journalist"; the rejected amendment would have extended inspection rights to any members of the public who are registered to vote in local elections in the United Kingdom.

The inspection rights apply to those bodies listed in Schedule 2 of the Local Audit and Accountability Act 2014 which include local councils, National Park Authorities, Police and Crime Commissioners and certain other public bodies.

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con41 (+2 tell) 3 (+2 tell)014.5%
Lab0 1205.2%
LDem0 000.0%
Total:41 15010.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by constituency

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)absent
Guto BebbAberconwyCon (front bench)absent
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)absent
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)absent
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConabsent
Gloria De PieroAshfieldLababsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPabsent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLababsent
Dan JarvisBarnsley CentralLababsent
Michael DugherBarnsley EastLababsent
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
John MannBassetlawLab (minister)absent
Ben HowlettBathCon (front bench)absent
Tracy BrabinBatley and SpenLab (minister)absent
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Richard FullerBedfordCon (front bench)absent
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)absent
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)absent
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dennis SkinnerBolsoverLababsent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Chris GreenBolton WestCon (front bench)absent
Peter DowdBootleLab (minister)absent
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthConabsent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestConabsent
Phillip LeeBracknellCon (front bench)absent
Imran HussainBradford EastLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)absent
Naseem ShahBradford WestLab (minister)absent
James CleverlyBraintreeCon (front bench)absent
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)absent
Dawn ButlerBrent CentralLababsent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarConabsent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)absent
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)absent
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Julie CooperBurnleyLab (minister)absent
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)absent
David NuttallBury NorthCon (front bench)tellaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Jo ChurchillBury St EdmundsConabsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)absent
Craig WhittakerCalder ValleyConabsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)absent
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyConabsent
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)absent
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)absent
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)absent
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)absent
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Edward ArgarCharnwoodConno
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)absent
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)absent
Simon BurnsChelmsfordConabsent
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)absent
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Chris MathesonCity of ChesterLababsent
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Douglas CarswellClactonUKIPabsent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)absent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)absent
Will QuinceColchesterCon (front bench)absent
Jason McCartneyColne ValleyConabsent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)absent
Trudy HarrisonCopelandConabsent
Tom PursgloveCorbyConabsent
Colleen FletcherCoventry North EastLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Henry SmithCrawleyConabsent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)absent
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLababsent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Claire PerryDevizesConabsent
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)absent
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Chris LawDundee WestSNP (front bench)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)absent
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonConabsent
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)absent
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
George KerevanEast LothianSNP (front bench)absent
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireConaye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)absent
Mims DaviesEastleighCon (front bench)absent
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)absent
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)absent
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)absent
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)absent
Kate OsamorEdmontonLab (minister)absent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConabsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
John McNallyFalkirkSNP (front bench)absent
Suella FernandesFarehamCon (front bench)absent
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPabsent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Mark HarperForest of DeanConabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Mark MenziesFyldeCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLababsent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConabsent
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)absent
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst Independentabsent
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)absent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)absent
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)absent
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)absent
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)absent
Alex SalmondGordonSNP (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Byron DaviesGowerCon (front bench)absent
Nicholas BolesGrantham and StamfordConabsent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)absent
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Holly LynchHalifaxLab (minister)absent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLababsent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)absent
Alan MakHavantConabsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
William WraggHazel GroveCon (front bench)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Matthew OffordHendonCon (front bench)absent
John HowellHenleyCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamCon (front bench)absent
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)absent
Andrew BinghamHigh PeakConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConabsent
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Peter KyleHoveLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Graham JonesHyndburnLababsent
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)absent
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)absent
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)absent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)absent
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)absent
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLababsent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)absent
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)absent
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)absent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDemabsent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLababsent
Andy BurnhamLeighLababsent
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)absent
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Nicky MorganLoughboroughConabsent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
David RutleyMacclesfieldConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)absent
Lucy PowellManchester CentralLababsent
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConabsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConabsent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)absent
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleConabsent
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Christina ReesNeathLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert JenrickNewarkConabsent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)absent
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)absent
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Kevan JonesNorth DurhamLababsent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)absent
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)absent
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireConabsent
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)absent
Justin TomlinsonNorth SwindonConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConabsent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)absent
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)absent
Chloe SmithNorwich NorthConabsent
Clive LewisNorwich SouthLababsent
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLababsent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)absent
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)absent
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)absent
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)absent
Andrew StephensonPendleConabsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)absent
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)absent
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)absent
Owen SmithPontypriddLababsent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyConabsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConabsent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestCon (front bench)absent
Anna TurleyRedcarLab (minister)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sarah OlneyRichmond ParkLDemabsent
Simon DanczukRochdaleLababsent
Kelly TolhurstRochester and StroodConabsent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Mark PawseyRugbyConabsent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)absent
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)absent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)tellaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConabsent
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConabsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Julian KnightSolihullCon (front bench)absent
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)absent
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)absent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)absent
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)absent
Seema KennedySouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)absent
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)absent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)absent
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)absent
Conor McGinnSt Helens NorthLababsent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)absent
Steven PatersonStirlingSNPabsent
Ann CoffeyStockportLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)absent
Julie ElliottSunderland CentralLababsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Christopher PincherTamworthCon (front bench)absent
George OsborneTattonConabsent
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)tellno
Lucy AllanTelfordCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)tellno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)absent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Rosena Allin-KhanTootingLab (minister)absent
Kevin FosterTorbayCon (front bench)absent
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConabsent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Angela EagleWallaseyLababsent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)absent
Peter AldousWaveneyCon (front bench)absent
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)absent
Graham EvansWeaver ValeConabsent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
James HeappeyWellsConabsent
Grant ShappsWelwyn HatfieldConabsent
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)absent
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPabsent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Oliver LetwinWest DorsetConabsent
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)absent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareConabsent
Lisa NandyWiganLababsent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Robert CourtsWitneyCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConabsent
John RedwoodWokinghamConabsent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)absent
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)absent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Ian LucasWrexhamLababsent
Steven BakerWycombeCon (front bench)absent
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)absent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilCon (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)absent
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive