Finance (No. 2) Bill — Third Reading — 21 Feb 2018 at 19:53

MPs were considering the Finance Bill[1].

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That the Bill be now read the Third time.

support for the motion enabled the Bill to continue on its path to becoming law.

Key provisions in the Finance Bill which were supported by those voting for the motion included[1][2]:

  • Imposing income tax and corporation tax in 2018-19.
  • Keeping income tax rates at the 2017-18 levels for 2018-19
  • Eliminating stamp duty for first time buyers of homes in transactions of under £300,000 and reducing the duty for transactions of up to £500,000.
  • Excluding overseas activities of UK headquartered banking groups from the bank levy (an annual tax on banks calculated as a fraction of their total applicable liabilities and equities).

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Lord John [Missing last name for 41744]BassetlawLab (minister)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConaye
Peter AldousWaveneyConaye
Heidi AlexanderLewisham EastLabno
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Heidi AllenSouth Cambridgeshirewhilst Con (front bench)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
Tonia AntoniazziGowerLab (minister)no
Edward ArgarCharnwoodConaye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Guto BebbAberconwywhilst Con (front bench)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Crispin BluntReigateConaye
Nicholas BolesGrantham and Stamfordwhilst Conaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineCon (front bench)aye
Ben BradleyMansfieldCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Suella BravermanFarehamCon (front bench)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterwhilst Con (front bench)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupConaye
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)no
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)tellaye
Colin ClarkGordonCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge Wellswhilst Con (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffewhilst Con (front bench)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie CooperBurnleyLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Alberto CostaSouth LeicestershireConaye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLabno
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabno
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)no
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Emma Dent CoadKensingtonLab (minister)no
Tan DhesiSloughLabno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Peter DowdBootleLab (minister)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
David DrewStroudLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)no
David DuguidBanff and BuchanCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLabno
Maria EagleGarston and HalewoodLabno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLabno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Charlie ElphickeDoverwhilst Independent (front bench)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksConaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadwhilst Lab (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
James FrithBury NorthLab (minister)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)aye
Hugh GaffneyCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)no
Mike GapesIlford Southwhilst Lab (front bench)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mark GarnierWyre ForestConaye
David GaukeSouth West Hertfordshirewhilst Con (front bench)aye
Ruth GeorgeHigh PeakLab (minister)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Luke GrahamOchil and South PerthshireCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Bill GrantAyr, Carrick and CumnockCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneywhilst Conaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldwhilst Con (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)aye
John GroganKeighleyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Sam GyimahEast Surreywhilst Con (front bench)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Kirstene HairAngusCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateConaye
Stephen HammondWimbledonwhilst Con (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanConaye
Richard HarringtonWatfordwhilst Con (front bench)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsConaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConaye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
James HeappeyWellsConaye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Peter Heaton-JonesNorth DevonConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Mike HillHartlepoolLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLabno
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyConaye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamConaye
Kelvin HopkinsLuton Northwhilst Independent (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConaye
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Alister JackDumfries and GallowayCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgewhilst Con (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkCon (front bench)aye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Darren JonesBristol North WestLab (minister)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLabno
Seema KennedySouth RibbleConaye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)no
Ged KillenRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Stephen KinnockAberavonLab (minister)no
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
Peter KyleHoveLab (minister)no
Lesley LairdKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)no
Ben LakeCeredigionPC (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Karen LeeLincolnLab (minister)no
Phillip LeeBracknellwhilst Con (front bench)aye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Chris LeslieNottingham Eastwhilst Lab (front bench)no
Oliver LetwinWest Dorsetwhilst Conaye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Ivan LewisBury Southwhilst Independent (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Emma Little PengellyBelfast SouthDUP (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantConaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Sandy MartinIpswichLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Paul MastertonEast RenfrewshireCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesConaye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)no
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)aye
Esther McVeyTattonCon (front bench)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordwhilst Con (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Damien MooreSouthportCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Lisa NandyWiganLabno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton Northwhilst Con (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
Alex NorrisNottingham NorthLabno
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)aye
Jared O'MaraSheffield, Hallamwhilst Independentno
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Fiona OnasanyaPeterboroughwhilst Lab (front bench)no
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLabno
Mike PenningHemel HempsteadConaye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Andrew PercyBrigg and GooleConaye
Toby PerkinsChesterfieldLabno
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthConaye
Laura PidcockNorth West DurhamLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Jo PlattLeighLab (minister)no
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterConaye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Faisal RashidWarrington SouthLab (minister)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
John RedwoodWokinghamConaye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Douglas RossMorayCon (front bench)aye
Danielle RowleyMidlothianLab (minister)no
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Amber RuddHastings and Ryewhilst Con (front bench)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Joan RyanEnfield Northwhilst Lab (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburywhilst Con (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConaye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLabno
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Angela SmithPenistone and Stocksbridgewhilst Lab (front bench)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)aye
Eleanor SmithWolverhampton South WestLabno
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Laura SmithCrewe and NantwichLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)tellno
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)aye
Karin SmythBristol SouthLabno
Gareth SnellStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Nicholas SoamesMid Sussexwhilst Conaye
Anna SoubryBroxtowewhilst Conaye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The Borderwhilst Con (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Paul SweeneyGlasgow North EastLab (minister)no
Hugo SwireEast DevonConaye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Ross ThomsonAberdeen SouthCon (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Maggie ThroupErewashConaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
David TredinnickBosworthConaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedConaye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Ed VaizeyWantagewhilst Con (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Thelma WalkerColne ValleyLab (minister)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeCon (front bench)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessConaye
Giles WatlingClactonCon (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Martin WhitfieldEast LothianLab (minister)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)tellaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Sarah WollastonTotneswhilst Con (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConaye
William WraggHazel GroveCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Mohammad YasinBedfordLabno
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive