Queen's Speech — Programme for Government — Health and Social Care — 16 Jan 2020 at 16:51

The majority of MPs voted against requiring a plan to end the crisis in social care and against at least a 4 per cent per year real terms increase in health spending.

The debate on the content of the government's legislative programme outlined in the Queens' speech is technically, and traditionally, on the subject of a message of thanks which the house is to send the monarch for making the speech.

MPs were considering the following motion:

  • That an Humble Address be presented to Her Majesty, as follows:
  • Most Gracious Sovereign,
  • We, Your Majesty’s most dutiful and loyal subjects, the Commons of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled, beg leave to offer our humble thanks to Your Majesty for the Gracious Speech which Your Majesty has addressed to both Houses of Parliament.

the amendment rejected in this vote was:

  • at the end of the Question to add:
  • “but respectfully regrets that the Gracious Speech fails to ensure that the National Health Service and social care will be properly funded; and
  • calls for the Government to bring forward a plan and additional funding to end the crisis in social care and provide for at least a 4 per cent per year real terms increase in health spending.”.

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLabaye
Robin MillarAberconwyConno
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Stephen FlynnAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Leo DochertyAldershotCon (front bench)no
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyConno
Dave DooganAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)aye
Andrew GriffithArundel and South DownsConno
Lee AndersonAshfieldConno
Damian GreenAshfordConno
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Rob ButlerAylesburyConno
Victoria PrentisBanburyConno
David DuguidBanff and BuchanConno
Margaret HodgeBarkingLabaye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Stephanie PeacockBarnsley EastLabaye
Simon FellBarrow and FurnessConno
John BaronBasildon and BillericayConno
Maria MillerBasingstokeConno
Brendan Clarke-SmithBassetlawConno
Wera HobhouseBathLDem (front bench)aye
Marsha de CordovaBatterseaLab (minister)aye
Joy MorrisseyBeaconsfieldConno
Bob StewartBeckenhamConno
Mohammad YasinBedfordLabaye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLabaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkConno
Rushanara AliBethnal Green and BowLabaye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Mick WhitleyBirkenheadLabaye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Tahir AliBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldConno
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Dehenna DavisonBishop AucklandConno
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Scott BentonBlackpool SouthConno
Nick SmithBlaenau GwentLabaye
Liz TwistBlaydonLabaye
Mark FletcherBolsoverConno
Mark LoganBolton North EastConno
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestConno
Peter DowdBootleLab (minister)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
Luke EvansBosworthConno
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
James SunderlandBracknellConno
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Fay JonesBrecon and RadnorshireConno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Alex BurghartBrentwood and OngarConno
Jamie WallisBridgendConno
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)aye
Darren JonesBristol North WestLabaye
Karin SmythBristol SouthLabaye
Jerome MayhewBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Darren HenryBroxtoweConno
Greg SmithBuckinghamConno
Antony HigginbothamBurnleyConno
Kate GriffithsBurtonConno
James DalyBury NorthConno
Christian WakefordBury Southwhilst Conno
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLabaye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLabaye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Rosie DuffieldCanterburyLabaye
Anna McMorrinCardiff NorthLabaye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLabaye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleConno
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst PC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonConno
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonConno
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConno
Ben LakeCeredigionPCaye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Mary RobinsonCheadleConno
Vicky FordChelmsfordConno
Alex ChalkCheltenhamConno
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Gillian KeeganChichesterConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Nickie AikenCities of London and WestminsterConno
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Mary FoyCity of DurhamLabaye
Martin VickersCleethorpesConno
Simon BaynesClwyd SouthConno
David JonesClwyd WestConno
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConno
Fiona BruceCongletonConno
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)no
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)aye
Taiwo OwatemiCoventry North WestLabaye
Zarah SultanaCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyConno
Kieran MullanCrewe and NantwichConno
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Beth WinterCynon ValleyLabaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Peter GibsonDarlingtonConno
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Rob RobertsDelynwhilst Conno
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Amanda SollowayDerby NorthConno
Sarah DinesDerbyshire DalesConno
Danny KrugerDevizesConno
Mark EastwoodDewsburyConno
Nicholas FletcherDon ValleyConno
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Natalie ElphickeDoverConno
Marco LonghiDudley NorthConno
Mike WoodDudley SouthConno
Helen HayesDulwich and West NorwoodLabaye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleConno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Chris LawDundee WestSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Rupa HuqEaling Central and ActonLabaye
James MurrayEaling NorthLabaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLabaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Simon JuppEast DevonConno
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLabaye
Damian HindsEast HampshireConno
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)aye
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst SNP (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)aye
Claire CoutinhoEast SurreyConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Greg KnightEast YorkshireConno
Caroline AnsellEastbourneConno
Paul HolmesEastleighConno
Edward TimpsonEddisburyConno
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLabaye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLabaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Feryal ClarkEnfield NorthLabaye
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Chris GraylingEpsom and EwellConno
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLabaye
Ben BradshawExeterLabaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLabaye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheConno
Mark HarperForest of DeanConno
Mark MenziesFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLabaye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Tom RandallGedlingConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNP (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Gareth DaviesGrantham and StamfordConno
Adam HollowayGraveshamConno
Lia NiciGreat GrimsbyConno
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLabaye
Angela RichardsonGuildfordConno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Holly LynchHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLabaye
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLabaye
Neil O'BrienHarboroughConno
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughConno
Bob BlackmanHarrow EastConno
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Mike HillHartlepoolLabaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Sally-Ann HartHastings and RyeConno
Alan MakHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveConno
Mike PenningHemel HempsteadConno
Matthew OffordHendonConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Julie MarsonHertford and StortfordConno
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Chris ClarksonHeywood and MiddletonConno
Robert LarganHigh PeakConno
Bim AfolamiHitchin and HarpendenConno
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterConno
Catherine WestHornsey and Wood GreenLabaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Wes StreetingIlford NorthLabaye
Sam TarryIlford SouthLabaye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Tom HuntIpswichConno
Bob SeelyIsle of WightConno
Jeremy CorbynIslington Northwhilst Lab (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Kate OsborneJarrowLabaye
Robbie MooreKeighleyConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamConno
Felicity BuchanKensingtonConno
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLabaye
Neale HanveyKirkcaldy and Cowdenbeathwhilst Independentaye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Alex SobelLeeds North WestLabaye
Claudia WebbeLeicester Eastwhilst Labaye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
James GrundyLeighConno
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Janet DabyLewisham EastLabaye
Ellie ReevesLewisham West and PengeLabaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldConno
Karl McCartneyLincolnConno
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLabaye
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLabaye
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLabaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Jane HuntLoughboroughConno
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Sarah OwenLuton NorthLabaye
Rachel HopkinsLuton SouthLabaye
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadConno
John WhittingdaleMaldonConno
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
Ben BradleyMansfieldConno
Flick DrummondMeon ValleyConno
Saqib BhattiMeridenConno
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)tellno
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)no
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Ben EverittMilton Keynes NorthConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)tellno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Craig WilliamsMontgomeryshireConno
Andrea JenkynsMorley and OutwoodConno
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Conno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Laura FarrisNewburyConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Aaron BellNewcastle-under-LymeConno
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellaye
Ruth JonesNewport WestLabaye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Selaine SaxbyNorth DevonConno
Simon HoareNorth DorsetConno
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Richard FullerNorth East BedfordshireConno
Lee RowleyNorth East DerbyshireConno
Ranil JayawardenaNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Duncan BakerNorth NorfolkConno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConno
James WildNorth West NorfolkConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Andrew LewerNorthampton SouthConno
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Alex NorrisNottingham NorthLabaye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLabaye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupConno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLabaye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Gareth BaconOrpingtonConno
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)aye
Layla MoranOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleCon (front bench)no
Neil HudsonPenrith and The BorderConno
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Paul BristowPeterboroughConno
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)aye
Alex Davies-JonesPontypriddLabaye
Robert SymsPooleConno
Apsana BegumPoplar and LimehouseLabaye
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLabaye
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordConno
Matt RoddaReading EastLab (minister)aye
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Jacob YoungRedcarConno
Rachel MacleanRedditchConno
Crispin BluntReigateConno
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)aye
Tony LloydRochdaleLab (minister)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Alexander StaffordRother ValleyConno
Sarah ChampionRotherhamLabaye
Mark PawseyRugbyConno
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeConno
Ruth EdwardsRushcliffeConno
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst SNP (front bench)aye
Alicia KearnsRutland and MeltonConno
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Holly Mumby-CroftScunthorpeConno
Paul HowellSedgefieldConno
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Laura TrottSevenoaksConno
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Olivia BlakeSheffield, HallamLabaye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Paul GirvanSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Anthony BrowneSouth CambridgeshireConno
Richard DraxSouth DorsetConno
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsConno
Alberto CostaSouth LeicestershireConno
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Katherine FletcherSouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkConno
Craig MackinlaySouth ThanetConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gagan MohindraSouth West HertfordshireConno
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Damien MooreSouthportConno
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayConno
Conor McGinnSt Helens NorthLabaye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabaye
Derek ThomasSt IvesConno
Theo ClarkeStaffordConno
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Navendu MishraStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
Matt VickersStockton SouthConno
Jo GideonStoke-on-Trent CentralConno
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthConno
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Suzanne WebbStourbridgeConno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Bell Ribeiro-AddyStreathamLabaye
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Siobhan BaillieStroudConno
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLabaye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonConno
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Neil ParishTiverton and HonitonConno
Thomas TugendhatTonbridge and MallingConno
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
David LammyTottenhamLabaye
Cherilyn MackroryTruro and FalmouthConno
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydConno
Alun CairnsVale of GlamorganConno
Florence EshalomiVauxhallLabaye
Angela EagleWallaseyLabaye
Eddie HughesWalsall NorthConno
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLabaye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
David JohnstonWantageConno
John SpellarWarleyLabaye
Charlotte NicholsWarrington NorthLabaye
Andy CarterWarrington SouthConno
Matt WesternWarwick and LeamingtonLabaye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Dean RussellWatfordConno
Peter AldousWaveneyConno
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Andrew BowieWest Aberdeenshire and KincardineConno
Nicola RichardsWest Bromwich EastConno
Shaun BaileyWest Bromwich WestConno
Chris LoderWest DorsetConno
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireConno
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareConno
Lisa NandyWiganLabaye
Stephen HammondWimbledonConno
Adam AfriyieWindsorConno
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Robert CourtsWitneyConno
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Jane StevensonWolverhampton North EastConno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Stuart AndersonWolverhampton South WestConno
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Mark JenkinsonWorkingtonConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Sarah AthertonWrexhamConno
Steven BakerWycombeConno
Mark GarnierWyre ForestConno
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Marcus FyshYeovilConno
Virginia CrosbieYnys MônConno
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive