Welfare Reform and Work Bill — Second Reading — 20 Jul 2015 at 21:50

The majority of MPs voted to support the Welfare Reform and Work Bill at its second reading, allowing it to continue on its path to becoming law.

MPs were considering the Welfare Reform and Work Bill[1]

The Bill provides for:

  • Reducing the household benefit cap from £26,000 to £20,000 (£23,000 in London).
  • Freezing the rate of many major benefits and tax credits for four years; excluding pensioner benefits and many benefits related to disability.
  • Limiting the child element of universal credit to a maximum of two children.
  • Reducing rents in social housing in England by 1% a year for 4 years from April 2016
  • Stopping those on certain benefits being able to claim additional help towards their mortgage payments; replacing the scheme with a loan.
  • Requiring a series of reports to be produced by the Secretary of State on employment, apprenticeships and troubled families.

The motion being debated was:

  • That the Bill be now read a Second time.

Impact on Public Spending on Welfare Benefits

The Bill seeks to implement elements of the summer 2015 budget[3]. The budget document states the working age benefit and tax credit freezes were forecast to save £4 billion a year by 2019. The benefit cap reduction was forecast to save £100m in 2016-17 increasing to £495m in 2020-21. The reduction in social sector rents also reduces the spend on welfare benefits via a saving in Housing Benefit. The changes to tax credits in respect of children were forecast to save £1.3bn by 2020-21.

The Bill also removes the work-related activity component in employment and support allowance and the limited capability for work element in universal credit[2].

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con307 (+2 tell) 0093.6%
DUP0 6075.0%
Green0 10100.0%
Lab0 47 (+1 tell)020.7%
LDem0 80100.0%
PC0 30100.0%
SDLP0 30100.0%
SNP0 55 (+1 tell)0100.0%
UKIP1 00100.0%
UUP0 1050.0%
Total:308 124067.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLababsent
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLababsent
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyConaye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Richard ArklessDumfries and GallowaySNP (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyConaye
Margaret BeckettDerby SouthLababsent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)aye
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPno
Peter BottomleyWorthing WestConaye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLababsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mickey BradyNewry and ArmaghSFabsent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConaye
Steve BrineWinchesterConaye
Deidre BrockEdinburgh North and LeithSNP (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPno
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDemno
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonUKIPaye
James CartlidgeSouth SuffolkConaye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeConaye
Nick CleggSheffield, HallamLDemno
James CleverlyBraintreeConaye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheConaye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Julie CooperBurnleyLababsent
Rosie CooperWest LancashireLababsent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Jo CoxBatley and SpenLab (minister)absent
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLababsent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLababsent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Judith CumminsBradford SouthLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLababsent
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Byron DaviesGowerCon (front bench)aye
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConaye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
Thangam DebbonaireBristol WestLababsent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
Stuart DonaldsonWest Aberdeenshire and KincardineSNPno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)absent
Peter DowdBootleLabno
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPno
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPabsent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLababsent
Graham EvansWeaver ValeConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLababsent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Suella FernandesFarehamCon (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton WestSNP (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Colleen FletcherCoventry North EastLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetConaye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLababsent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordConaye
Marcus FyshYeovilConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Pat GlassNorth West DurhamLababsent
John GlenSalisburyCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldConaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLabno
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
Harry HarphamSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)absent
Richard HarringtonWatfordConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Rebecca HarrisCastle PointConaye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConabsent
John HealeyWentworth and DearneLababsent
James HeappeyWellsConabsent
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLababsent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Kate HollernBlackburnLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)tellaye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)tellno
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotConaye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Ben HowlettBathCon (front bench)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Nigel HuddlestonMid WorcestershireConaye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Rupa HuqEaling Central and ActonLababsent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Imran HussainBradford EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellaye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)absent
Robert JenrickNewarkConaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipCon (front bench)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Seema KennedySouth RibbleConaye
George KerevanEast LothianSNP (front bench)no
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)no
Sadiq KhanTootingLabno
Danny KinahanSouth AntrimUUP (front bench)no
Stephen KinnockAberavonLababsent
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Peter KyleHoveLababsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDemno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLabno
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLabno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)absent
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNPno
Fiona MactaggartSloughLababsent
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)absent
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)absent
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
John MannBassetlawLab (minister)absent
Scott MannNorth CornwallConaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Chris MathesonCity of ChesterLababsent
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)absent
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Andy McDonaldMiddlesbroughLabno
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Natalie McGarryGlasgow Eastwhilst SNP (front bench)no
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Ed MilibandDoncaster NorthLababsent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseConaye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
Grahame MorrisEasingtonLabno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemno
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
John NicolsonEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireConaye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Matthew OffordHendonConaye
Melanie OnnGreat GrimsbyLababsent
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Steven PatersonStirlingSNPno
Mark PawseyRugbyConaye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLababsent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Christopher PincherTamworthConaye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Christina ReesNeathLab (minister)absent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLabno
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLababsent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Alex SalmondGordonSNP (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Naseem ShahBradford WestLababsent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestConaye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConaye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Henry SmithCrawleyConaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)absent
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)absent
Nicholas SoamesMid SussexConaye
Amanda SollowayDerby NorthConaye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodConaye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)absent
Chris StephensGlasgow South WestSNPno
Andrew StephensonPendleConaye
Jo StevensCardiff CentralLabno
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)absent
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterConaye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleConaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)absent
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)tellno
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst SNP (front bench)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
Craig TraceyNorth WarwickshireConabsent
David TredinnickBosworthConaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)absent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
David WarburtonSomerton and FromeConaye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLababsent
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonConaye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConabsent
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Corri WilsonAyr, Carrick and CumnockSNPno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConaye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)absent
William WraggHazel GroveConaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive