Police, Crime, Sentencing and Courts Bill — Clause 55 — Imposing conditions on public processions — 25 Apr 2022 at 18:15

That this House insists on its disagreement with Lords in their Amendment 73, insists on its Amendment 73C to the words restored to the Bill by its disagreement to that Amendment, insists on its Amendment 74A to Lords Amendment 74, disagrees with the Lords in their Amendment 74B to that Amendment in lieu, disagrees with the Lords in their consequential Amendments 74C, 74D, 74E, 74F and 74G, insists on its disagreement with the Lords in their Amendment 87, insists on its Amendments 87A, 87B, 87C, 87D, 87E, 87F and 87H to the words restored to the Bill by its disagreement to that Amendment but proposes Amendment (a) in lieu of Lords Amendment 73 and additional Amendment (b) to the words restored to the Bill by its disagreement with the Lords in their Amendment 87.
That this House insists on its disagreement with the Lords in their Amendment 80, insists on its Amendments 80A, 80B, 80C, 80D, 80E, 80F and 80H to the words restored to the Bill by its disagreement with that Amendment, disagrees with the Lords in their Amendment 80J instead of the words left out by that Amendment but proposes additional Amendment (a) to the words restored to the Bill by its disagreement with the Lords in their Amendment 80.
“this means there is no requirement or need to include a new, far more draconian measure”.
“a noisy protest outside an office with double glazing may not meet the threshold”
“Neither the police nor HMCIFRS called for a new trigger based on the noise generated by demonstrations”.
“look specifically at whether noise should be included”
“range of powers to deal with noise that impacts on the rights and freedoms of others”.
“The police will impose conditions on the use of noise only in the exceptional circumstances where noise causes unjustifiable disruption”.––[Official Report, Police, Crime, Sentencing and Courts Public Bill Committee, 8 June 2021; c. 397.]
“Because they have a huge majority…they can afford not to care about how the Bills are written or about their content.”-[Official Report, House of Lords, 31 March 2022; Vol. 820, c. 1707.]
“political pressure the Bill will place on frontline officers.”
“A noisy protest outside an office with double glazing may not meet the threshold”.
“serious unease, alarm or distress”
“send a united message to the UK Government that this eradication of the fundamental right to have our voices heard cannot and will not be tolerated.”
“protest…by its very nature, needs to be disruptive”.

Debate in Parliament |

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)no
Anum QaisarAirdrie and ShottsSNP (front bench)no
Leo DochertyAldershotCon (front bench)aye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Dave DooganAngusSNP (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Brendan O'HaraArgyll and ButeSNP (front bench)no
Andrew GriffithArundel and South DownsCon (front bench)aye
Lee AndersonAshfieldCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
Rob ButlerAylesburyCon (front bench)aye
David DuguidBanff and BuchanConaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Stephanie PeacockBarnsley EastLab (minister)no
Simon FellBarrow and FurnessCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayConaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Brendan Clarke-SmithBassetlawCon (front bench)aye
Wera HobhouseBathLDem (front bench)no
Kim LeadbeaterBatley and SpenLab (minister)no
Joy MorrisseyBeaconsfieldConaye
Mohammad YasinBedfordLab (minister)no
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)no
Claire HannaBelfast SouthSDLP (front bench)no
John LamontBerwickshire, Roxburgh and SelkirkCon (front bench)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Preet Kaur GillBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Paulette HamiltonBirmingham, ErdingtonLabno
Gary SambrookBirmingham, NorthfieldCon (front bench)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Dehenna DavisonBishop AucklandCon (front bench)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Scott BentonBlackpool SouthCon (front bench)aye
Liz TwistBlaydonLab (minister)no
Ian LevyBlyth ValleyCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConaye
Mark LoganBolton North EastCon (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLabno
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Peter DowdBootleLab (minister)no
Matt WarmanBoston and SkegnessConaye
Luke EvansBosworthCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)aye
James SunderlandBracknellCon (front bench)aye
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Fay JonesBrecon and RadnorshireCon (front bench)aye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alex BurghartBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Jamie WallisBridgendCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Lloyd Russell-MoyleBrighton, KemptownLab (minister)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Darren JonesBristol North WestLab (minister)no
Karin SmythBristol SouthLab (minister)no
Thangam DebbonaireBristol WestLab (minister)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Darren HenryBroxtoweCon (front bench)aye
Greg SmithBuckinghamCon (front bench)aye
Antony HigginbothamBurnleyCon (front bench)aye
Kate GriffithsBurtonConaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Jamie StoneCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Rosie DuffieldCanterburyLab (minister)no
Anna McMorrinCardiff NorthLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
John StevensonCarlisleCon (front bench)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and Dinefwrwhilst Independent (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Elliot ColburnCarshalton and WallingtonCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)aye
Ben LakeCeredigionPC (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Vicky FordChelmsfordCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Sarah GreenChesham and AmershamLDemno
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Gillian KeeganChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)aye
Nickie AikenCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)no
Mary FoyCity of DurhamLab (minister)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Simon BaynesClwyd SouthCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Steven BonnarCoatbridge, Chryston and BellshillSNP (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Trudy HarrisonCopelandCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyCon (front bench)aye
Colleen FletcherCoventry North EastLab (minister)no
Taiwo OwatemiCoventry North WestLab (minister)no
Zarah SultanaCoventry SouthLab (minister)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Kieran MullanCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Sarah JonesCroydon CentralLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)no
Beth WinterCynon ValleyLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)tellaye
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
Rob RobertsDelynwhilst Independent (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Sarah DinesDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Danny KrugerDevizesCon (front bench)aye
Mark EastwoodDewsburyCon (front bench)aye
Nicholas FletcherDon ValleyCon (front bench)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Natalie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Marco LonghiDudley NorthCon (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthCon (front bench)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Chris LawDundee WestSNP (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
James MurrayEaling NorthLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Simon JuppEast DevonCon (front bench)aye
Amy CallaghanEast DunbartonshireSNP (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Lisa CameronEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowSNP (front bench)no
Kenny MacAskillEast Lothianwhilst Albano
Kirsten OswaldEast RenfrewshireSNP (front bench)no
Claire CoutinhoEast SurreyCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Paul HolmesEastleighCon (front bench)aye
Edward TimpsonEddisburyCon (front bench)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)no
Christine JardineEdinburgh WestLDem (front bench)no
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Bambos CharalambousEnfield, SouthgateLab (minister)no
Chris GraylingEpsom and EwellConaye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Abena Oppong-AsareErith and ThamesmeadLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
John McNallyFalkirkSNP (front bench)no
Suella BravermanFarehamCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanConaye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Tom RandallGedlingCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)no
David LindenGlasgow EastSNP (front bench)no
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)no
Anne McLaughlinGlasgow North EastSNP (front bench)no
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)no
Stewart McDonaldGlasgow SouthSNP (front bench)no
Peter GrantGlenrothesSNP (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Richard ThomsonGordonSNP (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Gareth DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Lia NiciGreat GrimsbyCon (front bench)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Angela RichardsonGuildfordCon (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Tulip SiddiqHampstead and KilburnLab (minister)no
Neil O'BrienHarboroughCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Jill MortimerHartlepoolCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Sally-Ann HartHastings and RyeCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Julie MarsonHertford and StortfordCon (front bench)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Chris ClarksonHeywood and MiddletonCon (front bench)aye
Robert LarganHigh PeakCon (front bench)aye
Bim AfolamiHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Julia LopezHornchurch and UpminsterCon (front bench)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Peter KyleHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConaye
Sara BritcliffeHyndburnCon (front bench)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Sam TarryIlford SouthLab (minister)no
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)no
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)no
Tom HuntIpswichCon (front bench)aye
Bob SeelyIsle of WightCon (front bench)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Robbie MooreKeighleyCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Felicity BuchanKensingtonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNP (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Emma HardyKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLabno
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Alex SobelLeeds North WestLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
James GrundyLeighCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Janet DabyLewisham EastLab (minister)no
Ellie ReevesLewisham West and PengeLab (minister)no
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)no
Kim JohnsonLiverpool, RiversideLab (minister)no
Dan CardenLiverpool, WaltonLab (minister)no
Paula BarkerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Ian ByrneLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Jane HuntLoughboroughCon (front bench)aye
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Sarah OwenLuton NorthLab (minister)no
Rachel HopkinsLuton SouthLab (minister)no
David RutleyMacclesfieldCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdConaye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldonConaye
Afzal KhanManchester, GortonLab (minister)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)no
Flick DrummondMeon ValleyCon (front bench)aye
Saqib BhattiMeridenCon (front bench)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)tellno
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleCon (front bench)aye
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)aye
Mims DaviesMid SussexCon (front bench)aye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)aye
Simon ClarkeMiddlesbrough South and East ClevelandCon (front bench)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)no
Ben EverittMilton Keynes NorthCon (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Craig WilliamsMontgomeryshireCon (front bench)aye
Douglas RossMorayCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Marion FellowsMotherwell and WishawSNP (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Christina ReesNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest Eastwhilst Independentaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Laura FarrisNewburyCon (front bench)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Aaron BellNewcastle-under-LymeCon (front bench)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Ruth JonesNewport WestLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)no
Scott MannNorth CornwallCon (front bench)tellaye
Selaine SaxbyNorth DevonCon (front bench)aye
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)aye
Stephen FarryNorth DownAlliance (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Richard FullerNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Steve BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Lee RowleyNorth East DerbyshireCon (front bench)aye
Wendy ChamberlainNorth East FifeLDem (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Duncan BakerNorth NorfolkCon (front bench)aye
Helen MorganNorth ShropshireLDemno
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonConaye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)tellno
Craig TraceyNorth WarwickshireConaye
Richard HoldenNorth West DurhamCon (front bench)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireConaye
James WildNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Andrew LewerNorthampton SouthCon (front bench)aye
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)no
Nadia WhittomeNottingham EastLabno
Alex NorrisNottingham NorthLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
John NicolsonOchil and South PerthshireSNP (front bench)no
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)no
Louie FrenchOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Gareth BaconOrpingtonCon (front bench)aye
Anneliese DoddsOxford EastLab (minister)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)no
Mhairi BlackPaisley and Renfrewshire SouthSNP (front bench)no
Andrew StephensonPendleCon (front bench)aye
Neil HudsonPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Paul BristowPeterboroughCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Luke PollardPlymouth, Sutton and DevonportLab (minister)no
Alex Davies-JonesPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Apsana BegumPoplar and LimehouseLab (minister)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Stephen MorganPortsmouth SouthLab (minister)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
Fleur AndersonPutneyLab (minister)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Matt RoddaReading EastLab (minister)no
Jacob YoungRedcarCon (front bench)aye
Rachel MacleanRedditchCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateConaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Sarah OlneyRichmond ParkLDem (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Alexander StaffordRother ValleyCon (front bench)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
David SimmondsRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)aye
Ben SpencerRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Ruth EdwardsRushcliffeCon (front bench)aye
Margaret FerrierRutherglen and Hamilton Westwhilst Independent (front bench)no
Alicia KearnsRutland and MeltonCon (front bench)aye
Kemi BadenochSaffron WaldenCon (front bench)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Holly Mumby-CroftScunthorpeConaye
Paul HowellSedgefieldCon (front bench)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Laura TrottSevenoaksCon (front bench)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)no
Olivia BlakeSheffield, HallamLab (minister)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Dr Caroline JohnsonSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Tan DhesiSloughLab (minister)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Anthony BrowneSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireConaye
Katherine FletcherSouth RibbleCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConaye
Royston SmithSouthampton, ItchenCon (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Anna FirthSouthend WestCon (front bench)aye
Damien MooreSouthportCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Daisy CooperSt AlbansLDem (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)no
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Theo ClarkeStaffordCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Stephen McPartlandStevenageConaye
Alyn SmithStirlingSNP (front bench)no
Navendu MishraStockportLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Matt VickersStockton SouthCon (front bench)aye
Jo GideonStoke-on-Trent CentralCon (front bench)aye
Jonathan GullisStoke-on-Trent NorthCon (front bench)aye
Jack BreretonStoke-on-Trent SouthCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Suzanne WebbStourbridgeCon (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Bell Ribeiro-AddyStreathamLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Siobhan BaillieStroudCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldConaye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Esther McVeyTattonCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Anthony MangnallTotnesCon (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Munira WilsonTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Florence EshalomiVauxhallLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Eddie HughesWalsall NorthCon (front bench)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLabno
David JohnstonWantageCon (front bench)aye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Charlotte NicholsWarrington NorthLab (minister)no
Andy CarterWarrington SouthCon (front bench)aye
Matt WesternWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Dean RussellWatfordCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Mike AmesburyWeaver ValeLab (minister)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
Nicola RichardsWest Bromwich EastCon (front bench)aye
Shaun BaileyWest Bromwich WestCon (front bench)aye
Chris LoderWest DorsetCon (front bench)aye
Martin DochertyWest DunbartonshireSNP (front bench)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Matthew HancockWest SuffolkConaye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareConaye
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonConaye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorConaye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Robert CourtsWitneyCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Stuart AndersonWolverhampton South WestCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Mark JenkinsonWorkingtonCon (front bench)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Sarah AthertonWrexhamCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeConno
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)aye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Marcus FyshYeovilCon (front bench)aye
Virginia CrosbieYnys MônCon (front bench)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive